Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej o uruchomieniu pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z ASF. Producenci świń, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie w siedzibach stada położonych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń mogą od 28 sierpnia do 30 listopada 2021r. składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej.
Pomoc będzie udzielana na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń z siedziby stada tego producenta w okresie obejmującym kwartalne okresy sprzedaży świń, od IV kwartału 2020 r. w których producent świń uzyskał obniżone dochody.
Kwota pomocy, która będzie udzielana na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu stanowi różnicę między iloczynem liczby świń sprzedanych w kwartale wskazanym we wniosku, i średniej ceny sprzedaży świń uzyskanej w tym kwartale a iloczynem średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w:
- kolejnych trzech latach przed rokiem, którego kwartał został objęty tym wnioskiem, i średniej ceny sprzedaży świń w tym okresie lub
- ciągu trzech lat z okresu pięcioletniego poprzedzającego rok, którego kwartał został objęty tym wnioskiem, i średniej ceny sprzedaży świń w tym okresie, z pominięciem kwartału o najwyższej i najniższej wartości utraconego dochodu.
Jeżeli producent świń rozpoczął w danej siedzibie stada utrzymywanie świń w okresie krótszym niż ostatnie trzy lata przed złożeniem wniosku, do obliczenia wysokości pomocy przyjmuje się średnią liczbę sprzedanych świń od dnia rozpoczęcia utrzymywania świń do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku.
Więcej informacji o uruchomionym naborze znajdą Państwo tutaj
Przypominamy, że Wielkopolska Izba Rolnicza w piśmie skierowanym do Ministra zgłosiła swoje uwagi do ministerialnych propozycji programu wsparcia dla producentów trzody chlewnej. Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego mechanizm rekompensat cenowych jest jak najbardziej słuszny, jednak musi mieć charakter trwały a przyjmowanie wniosków musi odbywać się w sposób ciągły. Producenci i hodowcy świń zdają sobie sprawę, że ASF zatacza coraz szersze kręgi na mapie Polski i nie znają dnia ani godziny, kiedy znajdą się w strefie, dlatego też muszą mieć pewność, że obniżka ceny skupu będzie im zrekompensowana.
O interwencji u Ministra w sprawie programu pomocy dla producentów trzody chlewnej mogą Państwo przeczytać tutaj
Aleksander Poznański
Kontakt z autorem: a.poznanski@wir.org.pl
Źródło: ARiMR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/