Informacja dotycząca wdrażania PROW 2014–2020 podczas stanu zagrożenia epidemicznego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że zaplanowane obecnie terminy naborów w ramach PROW 2014-2020 mogą ulec zmianom po to, by umożliwić podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy, skompletowanie niezbędnej dokumentacji w bezpiecznym dla nich okresie. Ma to związek z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, wynikającego z pandemii COVID-19.
Wydłużenie terminów naborów oraz terminów składania ofert
W każdym przypadku, gdy jest to możliwe wydłużane będą terminy naborów (w tym terminy na składanie ofert w ramach postępowań o udzielenie zamówienia publicznego dla instrumentów wsparcia, których to dotyczy) albo ogłaszane będą kolejne nabory bezpośrednio po zamknięciu poprzedniego. W szczególności będzie to miało miejsce w sytuacji niższej aktywności podmiotów ubiegających się o przyznanie pomocy w stosunku do poprzednich naborów.
Informacje na temat terminów naborów dostępne będą w ogłoszeniach podmiotów wdrażających poszczególne instrumenty wsparcia tj.:
-
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
-
Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa;
-
urzędów marszałkowskich.
Tylko kontakt telefoniczny lub e-mailowy
Przy załatwianiu spraw związanych z przeprowadzanymi naborami wykluczony jest kontakt osobisty.
Kontakt z pracownikami podmiotów wdrażających poszczególne instrumenty wsparcia oraz pracownikami jednostek doradztwa rolniczego powinien odbywać się wyłącznie w formie określonej przez te podmioty.
Informacje dodatkowe
W ramach poszczególnych instrumentów wsparcia:
-
podmioty ubiegające się o przyznanie pomocy oraz beneficjenci mogą wystąpić do podmiotu wdrażającego dany instrument wsparcia z prośbą odpowiednio o przywrócenie lub przedłużenie terminu wykonania czynności w toku postępowania w sprawie przyznania lub wypłaty pomocy w razie uchybienia terminu wykonania określonych czynności w toku tych postępowań;
-
możliwe jest całkowite lub częściowe zwolnienie beneficjentów przez podmiot wdrażający dany instrument wsparcia z wykonania zobowiązania lub zmiana terminu jego wykonania w przypadku niewykonania co najmniej jednego ze zobowiązań z powodu okoliczności o charakterze siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności; przypadki siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności zgłasza się na piśmie właściwemu organowi wraz z odpowiednimi dowodami wymaganymi przez właściwy organ, w ciągu piętnastu dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać tej czynności.
Wszelkich informacji na ten temat udzielają pracownicy odpowiednich podmiotów wdrażających.
Dalsze prace legislacyjne w toku
W odniesieniu do tych instrumentów wsparcia, w których:
-
nie ma obecnie możliwości wystąpienia z prośbą o przywrócenie lub przedłużenie terminu wykonania czynności w toku postępowania w sprawie przyznania lub wypłaty pomocy;
-
ze względu na charakter zobowiązania nie jest obecnie możliwa zmiana terminu wykonania tego zobowiązania;
-
obowiązujące w tym zakresie rozwiązania, z uwagi na panującą sytuację, są niewystarczające,
trwają prace legislacyjne, których celem jest niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań, które mają dać taką możliwość.
Powyższe informacje nie dotyczą działań obszarowych PROW 2014-2020:
-
Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami,
-
Płatności zalesieniowych (w zakresie rocznych premii),
-
Rolnictwo ekologiczne,
-
Dobrostan zwierząt,
-
Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne.
W przypadku tych wniosków nabór rozpoczął się 15 marca. Prowadzony jest drogą elektroniczną.
Źródło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi https://www.gov.pl/rolnictwo/