Nowoczesne gospodarstwa rolne czy też zakłady przetwórcze dbają, by ich działalność była zgodna z wymogami sanitarnymi, higieną pracy, ale także, by nie była uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. Dlatego też coraz częściej producenci artykułów spożywczych modernizują swoje zakłady tak, aby spełniały one wszelkie normy zgodne z obowiązującymi przepisami. Dzieje się tak w ubojni drobiu w Golczewie, w województwie zachodniopomorskim, gdzie powstaje Zakładowa Oczyszczalnia Ścieków. Przygotowaniem monolitycznych zbiorników żelbetowych dla instalacji oczyszczającej ścieki zakładowe zajmą się specjaliści z firmy Wolf System.
Budowa zbiorników dla Zakładowej Oczyszczalni Ścieków przy ubojni drobiu w Golczewie, fot. Wolf System
Powstająca w Golczewie ubojnia oraz przetwórnia drobiu stwarza możliwości rozwoju lokalnego społeczeństwa, gwarantuje utworzenie nowych miejsc pracy, a także promocję regionu. Zakład powstaje przy wjeździe do miasta od strony Mechowa, a bliskość szlaków komunikacyjnych warunkuje dogodny transport gotowych wyrobów. Dużym udogodnieniem dla mieszkańców jest oddalenie ubojni od zabudowań. Dzięki temu nieprzyjemne zapachy, hałas oraz transport drobiowych przetworów nie jest uciążliwy dla lokalnej społeczności. Do przyjaznej środowisku produkcji przyczyni się Zakładowa Oczyszczalnia Ścieków przy ubojni w Golczewie. Prace związane z budową monolitycznych zbiorników żelbetowych dla oczyszczalni ścieków wykonuje firma Wolf System, która rokrocznie stawia kilka tysięcy monolitycznych zbiorników i silosów w Polsce i za granicą. Projekt zakłada przygotowanie 7 zbiorników – trzy z nich będą miały średnicę 10 m, wysokość 4 m i posłużą jako zbiornik retencyjny, magazyn osadu oraz komora niedotleniona. Dwa kolejne, czyli komory napowietrzania mają średnicę 15 m oraz 4 m wysokości. Zbiornik przeznaczony na osadnik wtóry będzie miał wysokość 5 m i średnicę rzędu 10 m. Największy jest zbiornik retencyjny, który ma średnice aż 20 m i wysokość 3,5 m. wszelkie prace związane z budową zbiorników rozpoczęły się na początku września bieżącego roku. Zakończenie całej inwestycji oraz rozruch oczyszczalni, w zależności od warunków atmosferycznych pozwalających prowadzić kolejne etapy budowy, zaplanowany został na wiosnę 2013 roku.
„Okrągłe zbiorniki monolityczne, jako komponenty oczyszczalni ścieków, muszą spełniać kryteria najwyższej jakości wykonania. Nie bez znaczenia jest właściwe zaprojektowanie i poprawne przygotowanie ścian zbiorników. Firma Wolf System to koncern o ponad 45 letnim doświadczeniu w konstruowaniu i wykonawstwie monolitycznych - okrągłych zbiorników i silosów żelbetowych na materiały płynne i sypkie, a dzięki własnej, opatentowanej technice szalunku oraz wyspecjalizowanym ekipom montażowym bierzemy udział w wielu inwestycjach związanych m.in. z budową zbiorników cylindrycznych dla oczyszczalni ścieków – podsumowuje Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o.
Monolityczne zbiorniki żelbetowe budowane przez firmę Wolf System na terenie ubojni drobiu w Golczewie będą stanowić ważny element oczyszczalni ścieków technologicznych. Dzięki temu produkcja przetworów z drobiu będzie przyjazna środowisku oraz nie będzie uciążliwa dla okolicznych mieszkańców.
Wolf System Sp. z o.o.
ul. Budowlana 17
41–100 Siemianowice Śląskie
tel. (32) 60-53-700
www.wolfsystem.pl
Międzynarodowy koncern Wolf-System to firma o ponad 40 - letniej tradycji. Obecność w 18 krajach Europy i ponad 3500 oddanych pracowników przyczyniają się do ciągłego rozwoju firmy w obszarach budownictwa betonowego, stalowego i drewnianego. Budownictwo betonowe - rocznie budujemy ponad 6000 sztuk monolitycznych zbiorników i silosów żelbetowych. Specjalnie skonstruowany system szalunku opracowany przez Wolf System jest tak stabilny, że nie ma potrzeby stosowania w montażu rur dystansowych oraz śrub i kotew do jego skręcania. To zaś praktycznie gwarantuje maksymalną szczelność zbiorników. Wolf System oferuje zbiorniki i silosy różnych typów - otwarte i ze stropem, na materiały płynne i sypkie, na biomasę i biogaz, średnice oferowane od 2,5 m do 50 m i wysokości od 2 m do 50 m.