Minister Marek Sawicki: PROW 2014 - 2020 wesprze rozwój gospodarstw rolnych, aktywizację mieszkańców wsi i ochronę środowiska naturalnego.

csm lon 18 12 2014 M b0300a0773

Minister Marek Sawicki (w środku) wraz z Zofią Krzyżanowską - Radcą Generalny i Dariuszem Nieciem - dyrektorem DROW. Zdjęcie MRiRW

12 grudnia 2014 roku to jeden z najważniejszych dni dla polskiego rolnictwa - powiedział Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie resortu  18 grudnia br. Tego dnia Komisja Europejska zatwierdziła polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, a nasz  kraj wraz z Danią i Austrią, znalazł się w pierwszej grupie, która zakończyła z powodzeniem negocjacje  w sprawie kształtu tego programu. Dla Polski budżet PROW 2014- 2020 wynosi 13,5 mld euro (środki unijne i krajowe), a wraz z pieniędzmi na dopłaty bezpośrednie,  funduszami spójności na rozwój infrastruktury i działania aktywizujące mieszkańców terenów wiejskich, nasz kraj będzie miał do dyspozycji  w sumie 42,4 mld euro, w ciągu tych siedmiu lat.

Minister rolnictwa nakreślił najważniejsze cele, które mają zostać osiągnięte dzięki  wsparciu w ramach PROW 2014 - 2020. Głównym zadaniem tego programu jest zwiększenie konkurencyjności i rentowności polskich gospodarstw rolnych i na ten cel przewidziano aż ok. 1/3 budżetu PROW 2014 - 2020. Bardzo istotne  jest też prowadzenie działalności rolniczej w sposób nie szkodzący środowisku naturalnemu oraz klimatowi - na takie wsparcie przewidziano 19% środków z tego programu.

Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że cała konstrukcja PROW 2014 - 2020 ma wzmocnić współpracę pomiędzy rolnikami, firmami przetwórczymi i strefą handlu.  W ten sposób tworzona będzie współodpowiedzialność za kształtowanie rynku żywnościowego w Polsce i Europie.  Szef resortu podkreślił, że nowy PROW, ma pomóc rolnikom i producentom rolnym lepiej odczytywać potrzeby konsumentów i skutecznie je zaspakajać. Będą w nim bowiem narzędzia wspierające przetwórstwo i marketing produktów rolnych, a także sprzedaż bezpośrednią w gospodarstwach. Innym ważnym zadaniem PROW 2014 - 2020 jest wspomaganie rozwoju mieszkańców terenów wiejskich i podniesienie atrakcyjności tych obszarów. Mają temu służyć m.in. pieniądze na rozwój usług, nie tylko rolniczych, a także produkcji jak najmniej wpływające na środowisko i klimat. Minister podkreślił, że to właśnie rolnicy są najskuteczniejszym strażnikiem środowiska naturalnego. W nowym PROW będą mieli do dyspozycji szerszą paletę takiego wsparcia niż w PROW 2007 - 2013.

Szczegółowe rodzaje pomocy dostępne w ramach PROW 2014 -2020 przedstawił Dariusz Nieć dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.   

Minister Marek Sawicki, zapowiedział ponadto, że w połowie stycznia 2015 r. zostaną przesunięte kolejne środki na przyznanie premii młodym rolnikom, którzy złożyli takie wnioski późną wiosną 2014 roku w ramach PROW 2007 - 2013.

Szef resortu rolnictwa spodziewa się, że pomimo rosyjskiego embarga nałożonego na Polskę, wartość eksport polskiej żywności w 2014 roku wyniesie ok. 20 mld euro.

Moim celem jest, aby w 2020 roku w Polsce były silne ekonomicznie, dobrze zorganizowane, produkujące na rynek i współodpowiedzialne za jego kształtowanie gospodarstwa rolne - podsumował konferencję minister Marek Sawicki.

PW


Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

csm lon 18 12 2014 M b0300a0773
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; rozwoju; minister; środowiska; ramach; wiejskich; gospodarstw; rolnych; ; grudnia; zadaniem; sposób; mieszkańców; rozwój; także; terenów;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »