„Plantacjom jęczmienia ozimego zagraża mączniak prawdziwy zbóż i traw” - ostrzega Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Właśnie jesienią pojawiają się objawy choroby grzybowej na dolnych liściach.
Jej występowanie można już wcześniej ograniczyć poprzez szybkie wykonanie podorywki i starannej orki (w celu zniszczenia resztek pożniwnych), unikanie zbyt gęstego siewu i przenawożenia azotem, unikanie sąsiedztwa innych plantacji jęczmienia ozimego i jarego, stosowanie prawidłowego zmianowania, odpowiedni dobór odmian oraz zaprawianie nasion.
Po wystąpieniu objawów chorobowych, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Z kolei sucha zgnilizna kapustnych zagraża plantacjom rzepaku ozimego. „Rozwojowi choroby sprzyja deszczowa pogoda i temperatura powyżej 15oC oraz uszkodzenia przez szkodniki - czytamy w komunikacie PIORiN. Źródłem infekcji na ogół są resztki pożniwne i porażony materiał siewny. Choroba pojawia się jesienią i rozwija przez cały okres wegetacji rzepaku. Jest szczególnie groźna, gdy wystąpi na łodydze. Objawy można obserwować także na liścieniach, liściach, szyjkach korzeniowych i łuszczynach. Zabiegi zwalczające, przy użyciu środków ochrony roślin, wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie, odpowiednio dobierając fungicydy.
„Ograniczyć występowanie choroby można poprzez stosowanie prawidłowej agrotechniki: w tym zachowanie 4-5 letniej przerwy w uprawie roślin krzyżowych na tym samym polu, używanie do siewu zdrowych nasion, które powinny być zaprawione, stosowanie izolacji przestrzennej od ubiegłorocznych plantacji roślin, na których występowała choroba, zwalczanie szkodników, zwalczanie chwastów (szczególnie z rodziny krzyżowych) i stosowanie rzadkiego siewu” - czytamy dalej.
(HD)