W odpowiedzi, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało informację, iż w celu zapewnienia zgodności wydatków na Wspólną Politykę Rolną z rocznymi limitami określonymi w Wieloletnich Ramach Finansowych, w rozporządzeniu Rady (WE) nr 73/2009 ustanawiającym wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej, określono, że w przypadku, gdy prognozy na finansowanie płatności bezpośrednich i wydatków związanych z interwencją rynkową są większe niż roczne limity wydatków określone w Wieloletnich Ramach Finansowych, należy dostosować poziom płatności bezpośrednich.
Wstępne szacunki Komisji Europejskiej dotyczące wysokości płatności bezpośrednich i wydatków związanych z interwencją rynkową na 2013 r. są większe niż limit wydatków na 2014 r. przewidziany w Wieloletnich Ramach Finansowych 2014-2020, określonych na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 7-8 lutego 2013 r. W związku z tym, KE zgłosiła potrzebę zmniejszenia płatności bezpośrednich dla roku kalendarzowego 2013 o kwotę 1 471,4 mln euro.
KE zaproponowała współczynnik korygujący na poziomie 4,981759% dla płatności bezpośrednich, które mają być przyznane rolnikom w odniesieniu do wniosków o przyznanie pomocy złożonych w roku kalendarzowym 2013, dla kwot przekraczających 5000 euro. Zaproponowana przez KE korekta finansowa może dotyczyć w Polsce około 4,26% wszystkich beneficjentów płatności bezpośrednich. Ponadto, KE jest zobowiązana do przedłożenia ewentualnej korekty współczynnika w październiku 2013 r., wyliczonego na podstawie aktualizacji prognoz wydatków państw członkowskich. Rada może dostosować współczynnik korygujący do dnia 1 grudnia 2013 r.
Redaktor: Justyna Kostecka
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl