Minister Rolnictwa i Rozowju Wsi w przesłanym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej piśmie, które Biuro KRIR otrzymało do wiadomości, wyraził głębokie zdumienie, że w ramach konsultacji społecznych ww. projekt ustawy nie został przekazany do Krajowej Rady Izb Rolniczych, reprezentującej samorząd rolniczy. Zgodnie z art. 23 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przedstawiciele izb rolniczych są członkami wojewódzkich i powiatowych rad zatrudnienia.
Minister zaznaczył, iż samorząd rolniczy działający w oparciu o przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych, prowadzi działalność na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentuje interesy zrzeszonych w nim podmiotów. Podmiotami objętymi skutkami wejścia w życie powyższej ustawy, będą m.in. producenci rolni, wymienieni w uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, w części "Ocena skutków regulacji".
Mając to na uwadze, Minister Rolnictwa poparł stanowisko KRIR o uwzględnienie w projektowanej ustawie o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw zapisu dotyczącego zapewnienia przedstawicielom samorządu rolniczego, jak również społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidulanych, uczestnictwa w pracach wójewódzkich i powiatowych rad rynku pracy.
Redaktor: Justyna Kostecka
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl