W odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie zmiany przepisów rozporządzenia dobrostanowego w zakresie wymogów dotyczących przemieszczania do rzeźni tuczników kwalifikujących się do płatności dobrostanowej, MRiRW poinformowało:
“(…) Przepisy rozporządzenia dobrostanowego PSWPR(1) w zakresie wymogów dotyczących przemieszczania do rzeźni tuczników kwalifikujących się do płatności dobrostanowej zostały skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić możliwość zidentyfikowania partii tuczników, które utrzymywane były w warunkach podwyższonego dobrostanu w gospodarstwie rolnika, ubiegającego się z tego tytułu o przyznanie płatności dobrostanowej a następnie przemieszczone były do rzeźni bezpośrednio przez tego rolnika lub za pośrednictwem podmiotów wymienionych w § 26 ust. 2 pkt 1 lit. b tiret pierwsze podwójne tiret drugie-czwarte rozporządzenia dobrostanowego, tj. za pośrednictwem wyłącznie jednego podmiotu zajmującego się obrotem zwierzętami/pośrednictwem w tym obrocie/skupem zwierząt albo za pośrednictwem grupy/związku grup producentów rolnych.
Ponadto ww. przepisy rozporządzenia dobrostanowego dotyczące sposobu przemieszczania tuczników do rzeźni mają na celu zapewnienie tym zwierzętom podwyższonych warunków bytowych do końca ich życia, a więc nie tylko w trakcie ich tuczu w gospodarstwie rolnika, ale również na etapie przemieszczenia ich do rzeźni w celu uboju.
Rozwiązanie to jest analogiczne do wcześniej obowiązującego w ramach przepisów rozporządzenia dobrostanowego PROW 2014-2020 (2).
Zarząd KRIR wskazał, że szereg rolników dokonuje przemieszczeń (sprzedaży) tuczników za pośrednictwem organizacji (spółdzielni, zrzeszeń, spółek), które nie posiadają statusu uznanej grupy producentów rolnych i dlatego rolnicy ci nie mogą otrzymać płatności dobrostanowej do tych tuczników. Odnosząc się do tej kwestii MRiRW pragnie zwrócić u wagę, że taki sposób przemieszczenia tuczników do rzeźni, tj. za pośrednictwem podmiotu prowadzącego działalność w formie spółdzielni, zrzeszenia lub spółki wypełnia przesłanki § 26 ust. 2 pkt 1 lit. b tiret pierwsze podwójne tiret trzecie rozporządzenia dobrostanowego (1), pod warunkiem, że podmiot ten prowadzi działalność, o której
mowa w art. 1 pkt t lit. c ustawy z dnia 11 marca 2024 r. o ochronie oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (3) 1 na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii i który ma nadany przez ten organ weterynaryjny numer identyfikacyjny.
Biorąc powyższe pod uwagę MRiRW stwierdza, że przepisy rozporządzenia dobrostanowego (1) wyczerpująco określają w jaki sposób i przez jakie podmioty/grupy podmiotów tuczniki dobrostanowe mogą być przemieszczane do rzeźni z przeznaczeniem do uboju”.
Pismo KRIR >>> otwórz
Pismo MRiRW >>> otwórz
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/