MAŁA RETENCJA

W dniu 5 grudnia 2018 r. w biurze Lubuskiej Izby Rolniczej w Zielonej Górze spotkali się przedstawiciele instytucji zainteresowanych budową zbiorników retencyjnych. 19 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie.

 

Uczestniczyli w nim: Stanisław Myśliwiec prezes LIR, Wojciech Kozieja dyrektor Departamentu Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Marian Prymel Zarząd Zlewni Zielona Góra Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Roman Frankowski zastępca dyrektora Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Maciej Woźniak kierownik LODR w Kalsku, Czesław Karczmar i Roman Karczmar z „C.K. Ziemianin”.

W związku z tegoroczną suszą istnieje konieczność zabezpieczania się przed jej możliwymi skutkami w latach następnych. Pierwszy krok już został postawiony; jest to zakup ze środków Województwa Lu-buskiego 6 stacji meteorologicznych podłączonych do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Teraz czas na inwestycje w zbiorniki retencyjne, dlatego też LIR zorganizowała takie spotkanie. Poziom wody gruntowej w ostatnich latach, nawet w pobliżu cieków wodnych, znacznie się obniżył, coraz częściej występuje susza rolnicza oraz zimy bez opadów, co powoduje zachwianie produkcji rolnej, dlatego rozmowy powinny iść w kierunku inwestycji, dzięki którym będzie można zatrzymać wodę. W wielu gminach będzie to odtworzenie retencji, gdyż kiedyś takie zbiorniki funkcjonowały. Okazuje się również, że są środki finansowe, które można byłoby wykorzystać na ten cel, niemniej jednak potrzebna jest współpraca kilku instytucji, m. in. urzędów gmin, Zarządu PGW Wody Polskie, ODR-ów, Urzędu Marszałkowskiego itp.

Niniejsze spotkanie było kolejnym krokiem w kierunku poprawy funkcjonowania rolnictwa, ale również ogółu społeczeństwa, które korzysta z produktów rolnictwa. Publikowana wizja przyszłości klimatycznej w 2050 roku na ternie Polski nie jest optymistyczna i wiąże się z cyklicznie pojawiającymi suszami, tornadami i temu podobnymi zjawiskami, które w Polsce nie występowały wcześniej, w związku z tym jak najszybciej trzeba połączyć siły, by zapobiec tego typu sytuacjom.

P.Sas

 

 Źródło
 Lubuska Izba Rolnicza
 http://lir.agro.pl/

125ml milk

woda 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: które; retencja; kierunku; rolnictwa; ; urzędu; grudnia; marszałkowskiego; polskie; ; dlatego; można; zbiorniki; karczmar; będzie; województwa; związku; funkcjonowały.; środki; okaz;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »