Leasing barometrem gospodarki

Kolejny rok dobrych wyników branży leasingowej w Polsce

Jak wynika z opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu (ZPL) danych, rynek sfinansowanych leasingiem inwestycji wzrósł w 2014 roku o 21,3 proc (ogółem ruchomości i nieruchomości). Wartość sfinansowanych inwestycji wyniosła ponad 41,6 mld PLN1. EFL największa firma leasingowa i branżowy lider zwiększył w tym czasie obroty o niemal 18 proc. (17,7%).

Rynek leasingu 2014 w liczbach
W 2014 roku zrzeszone w ZPL firmy sfinansowały pożyczką i leasingiem łącznie aktywa o wartości 42,82 mln zł, co oznacza wzrost, liczony rok do roku, w wysokości 21,3 proc (35,3 mld zł w 2013). EFL – prekursor polskiego leasingu – zakończył rok ze wzrostem sprzedaży w wysokości 17,7 proc., a jej wynik przekroczył 3,73 mld PLN.

Wartość sfinansowanych przez branżę leasingową w 2014 roku ruchomości wzrosła o 23,5 proc. i wyniosła blisko 41,6 mld zł. Dużego spadku doświadczył zaś rynek leasingu nieruchomości. W ubiegłym roku wartość sfinansowanych przez firmy leasingowe nieruchomości wyniosła nieco ponad miliard zł (1,247 mld zł), co oznacza spadek rok do roku o 23,5 proc. (1,63 mld PLN w 2013 r.). Filarami rynku leasingu nadal pozostają pojazdy oraz rynek maszyn i urządzeń, które odpowiednio wzrosły o 27,7 proc. (26,463 mld zł) i 17,7 proc. (13,553 mld zł).

– Wypracowane przez firmy leasingowe dobre wyniki w głównej mierze zawdzięczamy inwestycjom w segmencie pojazdów, który jest kołem zamachowym rynku leasingu. EFL, zajmujący pierwszą pozycję m.in. w zakresie finansowania pojazdów (zarówno lekkich, jak i ciężarowych), wypracował sprzedaż na rynku samochodów o niemal 18,6 proc. wyższą niż rok wcześniej. Cieszymy się z tych wyników, które pośrednio pokazują dobrą kondycję polskich przedsiębiorców – powiedział prezes EFL, Radosław Kuczyński

– Leasing jest swoistym barometrem nastrojów inwestycyjnych i kondycji przedsiębiorstw, które kolei przekładają się na stan polskiej gospodarki, poziom zatrudnienia etc. Zapowiadany na rok 2015 wzrost poziomu PKB o 3,7 proc. jest również dobrym prognostykiem dla branży leasingowej, która powinna w całym 2015 roku osiągnąć dynamikę wzrost na poziomie ok. 11% – dodał prezes Kuczyński.

EFL nadal liderem branży
Liderem branży nadal pozostaje EFL z dziewięcioprocentowym udziałem w rynku leasingu ruchomości i ponad ośmioprocentowym udziałem (8,7 proc.) w rynku leasingu ogółem. Spółka zajmuje również pozycję lidera w kluczowych segmentach rynku pojazdów ogółem, pojazdów lekkich i traków (pojazdy ciężarowe >3,5t, ciągniki oraz naczepy/przyczepy).

Wyższą od rynkowej dynamikę firma wypracowała w segmencie maszyn i urządzeń – wartość sfinansowanych przez EFL maszyn i urządzeń wyniosła ok. 1,1 mld PLN, co oznacza 21,1 proc. wzrost liczony rok do roku (dynamika całego rynku MIU 17,7 proc.). Wypracowany wynik daje spółce pozycję wicelidera w segmencie MIU.

Rekordowy okazał się dla EFL grudzień 2014 r. Wartość sfinansowanych tylko w tym jednym miesiącu aktywów wyniosła 410,5 mln PLN.

Prognozy rynku leasingu 2015
– Bieżący rok będzie okresem dalszego stabilnego rozwoju rynku leasingu w Polsce. W związku z nową perspektywą unijną w II połowa roku powinna sprzyjać inwestycjom firm budowlanych, a w IV kwartale można oczekiwać inwestycji na rynku maszyn rolniczych – ocenia prezes EFL, Radosław Kuczyński.


 

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od ponad 23 lat współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. czterokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i dwukrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 253 tysiące klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl

Grupa Crédit Agricole SA debiutowała na polskim rynku finansowym w 2001 roku. Oferuje swoim klientom szeroką gamę rozwiązań finansowych w zakresie usług bankowych, leasingowych, ubezpieczeniowych i faktoringowych. W skład grupy wchodzą między innymi Crédit Agricole Bank Polska (dawny Lukas Bank), Grupa Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL, Carefleet, EFL Finance, EFL Service, Crédit Agricole Commercial Finance Polska SA), a także Crédit Agricole Ubezpieczenia na Życie SA Więcej o Grupie CA Polska na www.ca-polska.com
 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: leasingu; ; wartość; pojazdów; maszyn; wyniosła; inwestycji; leasing; oznacza; pozycję; prezes; branży; wzrost; kt&;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »