Od stycznia obowiązują zmiany w rozliczaniu podatku VAT przez rolników. Niektóre zapisy są korzystne dla nich, inne wymagają większej systematyczności.
Najważniejsza zmiana dotyczy momentu powstania obowiązku, w którym nalicza się podatek. - Dotychczas było tak, że ten obowiązek powstawał w dniu wystawienia faktury. W tej chwili obowiązek ten powstaje wówczas, kiedy dokonano sprzedaży. Wcześniej fakturę można było wystawić do 7 dni po sprzedaży, mogły to być takie sytuacje, gdy rolnik sprzedał trzodę 29 dnia jednego miesiąca. Była ona rozliczona poubojowo i faktura wystawiona była w ciągu 7 dni w następnym miesiącu. Taką fakturę mógł rolnik zaksięgować w następnym miesiącu (miesiącu wystawienia). Po 1 stycznia fakturę należy księgować w dniu sprzedaży, nawet, jeśli faktura będzie wystawiona później, a może być wystawiona nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu sprzedaży - wyjaśnia Jarosław Górski, specjalista z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Przepis ten dotyczy również usług, jakie świadczy rolnik. Odliczając podatek VAT, można tego dokonywać dopiero wówczas, kiedy u sprzedawcy wystąpi obowiązek podatkowy, czyli w dniu zbycia, wydania towaru, ale po otrzymaniu faktury.
Od 1 stycznia, rolnik sprzedając używaną maszynę, musi wystawić fakturę ze stawką 23% VAT-u. Następnie trzeba odprowadzić podatek od tej transakcji. - Wcześniej było tak, że jeśli chciał sprzedać starą maszynę, którą odziedziczył lub nabył przed przejściem na VAT, to wystawiał fakturę ze stawką zw, czyli zwolniony i nie płacił od tego podatku. Obecnie musi go zapłacić - wyjaśnia Jarosław Górski. Zmiana dotyczy też przepisu „odwrotne obciążenie”. Obowiązuje ona już od października 2013. Rolnik, który nabywa wyroby stalowe oraz inne towary zawarte w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, potrzebne np. do remontu w gospodarstwie, kupuje je w cenie netto.
Sprzedający ma obowiązek wystawić mu fakturę bez podatku VAT. - Na tej fakturze musi być umieszczony zwrot: odwrotne obciążenie. Chodzi o to, że obciążony podatkiem VAT jest rolnik nabywca, czyli musi go zapłacić, tzn. naliczyć sobie ten podatek, np. jeśli stal nabył za 1.000 zł netto, po naliczeniu 23% podatku, teoretycznie musi odprowadzić do urzędu skarbowego 230 zł - wyjaśnia specjalista. Rolnik jest zobowiązany na deklaracji VAT - 7 w odpowiednie miejsce wpisać ten zakup (jednocześnie po stronie sprzedaży, żeby ten podatek zapłacić oraz po stronie zakupu, aby go odzyskać). - Czyli przy prawidłowym wypełnieniu deklaracji VAT - 7 nie uiści tej kwoty. Ta zmiana jest dla rolnika o tyle korzystna, że nie musi płacić za towar kwoty brutto sprzedającemu, a później ubiegać się o zwrot podatku. Poprzednio zwrot rolnik dostawał po 60 dniach od złożenia deklaracji podatkowej - zaznacza.
Odwrotne obciążenie dotyczy również rolnika ryczałtowego. - Ma on już większy problem, kupując tę stal (towary zawarte w załączniku nr 11 ustawy o VAT). Jeżeli nabędzie ją na fakturę, czyli do remontu w gospodarstwie, to sprzedający również sprzeda ją bez podatku VAT. Rolnik ryczałtowy ma w tym przypadku więcej obowiązków. Musi wypełnić deklarację VAT - 9m, wliczając podatek VAT. Do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu zakupu musi do US wpłacić ten podatek i złożyć deklarację VAT - 9m - tłumaczy specjalista. Rolnik ryczałtowy nie odzyska tej kwoty, ponieważ on ma zwracany podatek VAT ryczałtowo przy sprzedaży swoich towarów.
Anetta Przespolewska