LUBUSKIE FORUM ROLNICZE

W dniu 25 lipca br. w siedzibie Lubuskiej Izby Rolniczej w Zielonej Górze, obradowali członkowie Lubuskiego Forum Rolniczego. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z nadchodzącymi zmianami w Ustawie Prawo Wodne. Niepokojący jest fakt wprowadzenia wymogu przechowywania gnojowicy przez okres 6 miesięcy. Stwarza to niebezpieczeństwo likwidacji hodowli, gdyż wielu gospodarstw nie będzie stać na modernizację gospodarstwa, a co za tym idzie na spełnienie tego zapisu.

Podjęto również temat trzydziestoletnich umów dzierżaw, które wielu rolnikom właśnie się kończą oraz braku możliwości zakupu ziemi przed upływem końca trwania takiej umowy. Wymóg wyłączenia 30% gruntów z dalszej umowy dzierżawy będzie miało bardzo niekorzystny wpływ i przyczyni się do zmniejszenia pogłowia bydła. Już na dzień dzisiejszy sytuacja jest nieciekawa, gdyż w całym kraju działają jedynie 163 obory prowadzące chów w ilości powyżej 300 krów, a mleko sprowadzane jest z zagranicy. Jak zauważono to, że duże gospodarstwa rolne działają na gruntach dzierżawionych jest plusem, gdyż jest to zgodne z dzisiejszą polityką rolną naszego państwa i takie gospodarstwa powinny być przez nie wspierane. Dodatkowo gospodarstwa te są często jedynym bliskim miejscem pracy dla wielu osób.

Prezes LIR Stanisław Myśliwiec oraz członek Zarządu LIR Andrzej Kuziemski przedstawili informację z pierwszego posiedzenia Zespołu powołanego przy Wojewodzie Lubuskim, analizującego szanse i zagrożenia oraz nakreślenia potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim.

Wśród innych tematów pojawiły się również: wymagająca modernizacji infrastruktura drogowa, ASF i grypa ptaków, kierunek polityki rolnej po 2020 roku jak również problem szkód łowieckich i przesuwającego się terminu wprowadzającego Ustawę Prawo Łowieckie.

A. Jędrzejko


Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

DSC 2131 800x508 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: gospodarstwa; również; działają; tematów; będzie; ; rolnicze; lubuskie; kuziemski; przedstawili; andrzej; zarządu; myśliwiec; stanisław; członek; posiedzenia; wojewodzie;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »