Utrzymujące się upały są przyczyną suszy, która skutkuje ogromnymi stratami dla rolników. Suszą objętych zostało 4 tys. gospodarstw. Rolnicy mogą składać wnioski o odszkodowanie, wypłacane przez rząd. O sytuacji w lubuskich gospodarstwach rolnych z prezesem Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisławem Myśliwcem rozmawiała marszałek Elżbieta Anna Polak. Ustalono, że samorząd województwa zakupi 5 urządzeń do monitorowania suszy, które zostaną włączone do systemu IUNG.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi System Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce. System ma za zadanie wskazać obszary, na których potencjalnie wystąpiły straty spowodowane warunkami suszy dla upraw uwzględnionych w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych
W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2018 roku, stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -109,3 mm. W kolejnym już okresie wartość KBW uległa zwiększeniu, tym razem o 12,0 mm.
Źródło (tekst i foto): www.lubuskie.pl
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/