W ramach realizacji operacji „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” na terenie całego kraju zostały założone obiekty demonstracyjne z różnych grup tematycznych, a jeden z głównych tematów dotyczy uprawy kukurydzy, która jest ważnym gatunkiem o dużym znaczeniu gospodarczym. Zainteresowanie uprawą kukurydzy wynika głównie z jej wszechstronnego wykorzystania. Zarówno ziarno, jak i całą część nadziemną rośliny wykorzystuje się w żywieniu zwierząt monogastrycznych, a zwłaszcza przeżuwających. Zwierzęta te bardzo często są integralną częścią gospodarstw ekologicznych, których zapotrzebowanie żywieniowe na pasze objętościowe powinno być zaspokajane z gatunków roślin uprawianych w gospodarstwie.
W ramach tej grupy tematycznej jeden z obiektów demonstracyjnych zlokalizowany był w Grabowie nad Wisłą - Zakładzie Doświadczalnym IUNG w Puławach, a dotyczył „Ograniczenia zachwaszczenia w kukurydzy uprawianej w systemie ekologicznym”.
Celem tej demonstracji była ocena porównawcza różnych sposobów mechanicznej regulacji zachwaszczenia w ekologicznej uprawie kukurydzy. Obserwacja i ocena dwóch wariantów odchwaszczania kukurydzy umożliwiła pokazanie ich znaczenia oraz potencjału w warunkach produkcji ekologicznej. Dla porównania efektywności wybranych sposobów odchwaszczania założono obiekt kontrolny, bez zwalczania chwastów.
Podczas dwóch wizyt w Grabowie uczestnicy zapoznali się z agrotechniką kukurydzy w warunkach ekologicznych. Omówiono kwestie dotyczące doboru odmian, stanowiska w zmianowaniu, zabiegów uprawowych, jakości materiału siewnego. Uczestnicy dowiedzieli się też jak został założony obiekt demonstracyjny, jakie zabiegi i działania są konieczne do uzyskania pożądanych rezultatów. Wizyty dawały również możliwość nawiązania kontaktów między producentami oraz rolnikami.
Zdobyta w Grabowie wiedza powinna być pomocna w praktyce, m.in. przy planowaniu siewu i innych elementów agrotechniki kukurydzy w gospodarstwie ekologicznym.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/