Klub Kukiz’15 proponuje kolejną ustawę w ramach pakietu reformy na rzecz polskiej wsi. Zgodnie z jej założeniami rolnicy będą mogli modernizować swoje gospodarstwa bez kosztownej biurokracji związanej z odrolnieniem gruntów. Przyjęcie projektu pozwoli na rozbudowę infrastruktury do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tzw. siedlisk.
- Nie można dopuścić do sytuacji, w której polski rolnik prowadząc małe gospodarstwo rolne nie jest w stanie utrzymać swojej rodziny – powiedział Jarosław Sachajko, poseł Kukiz ’15. Dlatego Kukiz ’15 składa projekt ustawy, dzięki któremu rolnik, bez potrzeby kosztownego odrolnienia ziemi, będzie mógł w swoim gospodarstwie prowadzić działalność pozarolniczą.
Projekt ustawy autorstwa Kukiz ’15 może zapobiec opuszczaniu wsi przez polskich rolników w poszukiwaniu innego niż rolnictwo źródła utrzymania. Dawniej gospodarstwo o wielkości 3 hektarów określano mianem małego gospodarstwa. Teraz małym można nazwać takie o powierzchni 20 hektarów.
- Dopiero gospodarstwa rolne o powierzchni około 50 hektarów dają możliwość utrzymania się wyłącznie z produkcji rolnej. Takie gospodarstwa stanowią zaledwie 1,6% wszystkich gospodarstw rolnych w Polsce – tłumaczył Błażej Parda.
W obecnej sytuacji wielu rolników zmuszonych jest do poszukiwania zatrudnienia w miastach, a tym samym opuszczania wsi. Przez to także zasada wyrażona w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, która mówi, że podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne, nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ustawa o używaniu siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej pozwoli na zróżnicowanie życia gospodarczego na wsi oraz przyspieszy rozwój gospodarczy na obszarach wiejskich. Oznacza to zmniejszenie ich społecznego i gospodarczego wykluczenia.
W myśl ustawy umożliwienie rolnikom prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie spowoduje, że dane gospodarstwo utraci status gospodarstwa rolnego. Każdy rolnik, chcący prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą będzie musiał zgłosić to do odpowiedniego organu (starostwa) bez konieczności odrolnienia danego gruntu. Ustawa została złożona do laski marszałkowskiej.