shiuz__750 x 100 px_1

Kto ponosi koszty utylizacji dzików – czy mają to robić rolnicy

martwy dzik w polu ceny rolnicze

Zarząd KRIR w dniu 2 lipca br., realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J.Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików.

Do izb rolniczych napływały bowiem informacje od rolników, którzy na swych polach znaleźli martwe dziki, iż są informowani przez służby weterynaryjne, że zgodnie z interpretacją obecnie obowiązujących przepisów, będą ponosić koszty ich utylizacji. Naszym zdaniem jest to sprzeczne z programem zapobiegania i zwalczania  afrykańskiego pomoru świń.

W opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych obciążanie rolników tymi kosztami spowoduje, iż rolnicy zaprzestaną zgłaszania  do odpowiednich służb  przypadków wykrycia padłych dzików, natomiast ich zwłoki będą podrzucali  poza teren gospodarstwa lub na pobocza dróg.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych koszty utylizacji padłych zwierząt w ramach zwalczania ASF wśród populacji dzików powinny być pokrywane z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej.

W przesłanym do MriRW wniosku Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra  o poinformowanie o stosowanych w tej sprawie praktykach.

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

martwy dzik w polu ceny rolnicze
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: koszty; utylizacji; rolniczych; rolnicy; padłych; krajowej; rolników; będą; zwrócił; ponosi; robić; sprawie; dzików; gospodarstwa; pobocza; dróg. zdaniem; zwierząt; podrzu;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »