Od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r. można się ubiegać o dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu wdrożenie rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0. w ramach „Inwestycji na rzecz dywersyfikacji i skracania dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.
Nabór prowadzony jest wyłącznie drogą elektroniczną.
O wsparcie na realizację przedsięwzięcia ubiegać się mogą pełnoletnie osoby fizyczne, które mają nadany przez ARiMR numer identyfikacyjny, a oprócz tego jako rolnicy są ubezpieczone w KRUS-ie albo przyznano im płatności bezpośrednie (w 2023 lub 2022 roku), bądź są posiadaczami bydła, wielbłądowatych, jeleniowatych, owiec, kóz, świń lub koniowatych.
Wsparcia udziela się na wdrożenie rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0, polegających na wdrożeniu systemów teleinformatycznych i rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych, w tym na zakup maszyn, sprzętu lub oprogramowania oraz ich montaż i instalację. Wsparcie dotyczy zakupu np. systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych służących do prowadzenia działalności rolniczej, specjalistycznych robotów czy sensorów. Refundacja dotyczy również tzw. kosztów ogólnych.
Wysokość udzielonej pomocy jednemu beneficjentowi nie może przekroczyć 200 tys. zł.
Wsparcie jest udzielane w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych w wysokości:
- do 80% tych kosztów w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1982 roku lub rolników zajmujących się certyfikowaną produkcją ekologiczną,
- do 65% tych kosztów – w przypadku pozostałych wnioskodawców.
Pomoc jest udzielana na przedsięwzięcia, których realizacja trwa nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem i nie dłużej niż do dnia 30 września 2025 r. Wsparcie jest udzielane w formie płatności końcowej, która jest wypłacana po zrealizowaniu przedsięwzięcia.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.
Nabór wniosków trwa od 15 listopada do 15 grudnia 2023 r., ale może zostać skrócony, w przypadku gdy zapotrzebowanie wynikające ze złożonych wniosków wyniesie 150 % dostępnego limitu (164 mln zł).
Przypominamy, że izbowa spółka ROL-WIR pomaga w wypełnianiu wniosków - Biuro w Jarocinie przy ul. Stanisława Moniuszki 14, tel: 882 744 185
Z autorem można skontaktować się poprzez adres e-mail: wirko@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/