Konkurs Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na Wydziale Inżynierii Produkcji 20 kwietnia br. odbył się finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Na Laureatów czekało pięć indeksów tej znakomitej uczelni.

Foto. Podsekretarz stanu Rafał Romanowski podczas finału IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie

Foto. Podsekretarz stanu Rafał Romanowski podczas finału IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie

Konkurs przebiegał pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz rektora SGGW Wiesława Bielawskiego. Jego organizatorami, tak jak w poprzednich latach byli: Wydział Inżynierii Produkcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Redakcja dwumiesięcznika „Bez Pługa”, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Celem Konkursu jest m. in. popularyzowanie wśród młodzieży szkół rolniczych znajomości zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w rolnictwie oraz szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród młodych rolników. Konkurs obejmuje zagadnienia z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy we wszystkich działach rolnictwa, przepisy i dobre praktyki  z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie i ochrony środowiska.

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski podsumowując Konkurs pogratulował sukcesu finalistom, nauczycielom oraz organizatorom. Laureatom Konkursu wręczył nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dyplomy okolicznościowe.

- Tego typu inicjatywy i działania prewencyjne mają bardzo duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych – podkreślił wiceminister Romanowski i dostrzegając pozytywny wpływ konkursy na rozwój wiedzy wśród młodzieży zapowiedział organizację  kolejnych jego edycji

Podsekretarz stanu podkreślił dużą rolę KRUS i całego resortu rolnictwa w prowadzonych działaniach prewencyjnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa w rolnictwie. Stwierdził, że dzięki takim działaniom liczba wypadków w gospodarstwach rolnych spadła z 28 tys. w 2004r. do 13.662 w 2016 r. a wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym na 1000 ubezpieczonych od 1993 roku spadł z 24,6 do 10,1 w 2016 roku.

Organizatorzy nadali Konkursowi ogólnokrajowy charakter i włączyli do rywalizacji niemalże wszystkie szkoły ponadgimnazjalne, kształcące w kierunkach rolniczych i leśnych z terenu całej Polski, w tym również szkoły i placówki rolnicze, dla których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W tegorocznej IX edycji w szkolnych eliminacjach (pierwszy etap konkursu) wzięło udział 2863 uczniów z 115 szkół ponadgimnazjalnych, które zgodnie z regulaminem spełniały warunki zgłoszenia i uczestnictwa. Do etapu centralnego konkursu zgłoszono 114 uczniów szkół rolniczych z terenu całej Polski. Łącznie w ośmiu edycjach konkursu wzięło udział około 29 tysięcy uczniów szkół rolniczych i leśnych. Z tego około 1260 osób przystąpiło do finału konkursów.

W tym roku do finału przystąpiło 91 uczniów. Finaliści musieli wykazać się wyjątkową wiedzą, gdyż poziom zadań wykraczał daleko poza ramy szkolnych programów nauczania.

Tak wysoka frekwencja młodzieży szkolnej w konkursie promującym bezpieczną pracę w rolnictwie oraz liczba zgłoszeń do etapu centralnego, to kolejny sukces dla organizatorów.

Po dokonaniu oceny testów, na podstawie zdobytej liczby punktówCentralna Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów konkursu:

Laureatami tegorocznej IX Edycji Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie zostali:

1) I miejsce - Andrzej Bogusz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej, szkoły prowadzonej przez resort rolnictwa.

2) II miejsce - Kamil Antosiak z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu .

3) III miejsce – Andrzej Bugała z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu, szkoły prowadzonej przez resort rolnictwa.

4) IV miejsce – Krystian Kordawski  z Zespołu Szkół Kształcenia Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku.

5) V miejsce – Marcin Szymczak z Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku.

Laureaci otrzymali indeksy z rąk prorektora SGGW ds. nauki prof. dr hab. Kazimierza Binka i dziekana Wydziału Inżynierii Produkcji – dr inż. Tomasza Nurka.

Galeria zdjęć:

 
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Konkurs Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczenstwie Pracy w Rolnictwie 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: szkół; rolnictwie; konkursu; rolnictwa; wiedzy; zespołu; szkoły; rozwoju; miejsce; ergonomii; bezpieczeństwie; ; rolniczych; bezpieczeństwa; konkurs; ; wśród; rolnic;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »