Kongres gmin wiejskich

O tym, że polityka to troska o wspólne dobro, a samorządność jest podstawowym sposobem zarzadzania państwem polskim mówił dziś minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas XIX Kongresu Gmin Wiejskich, w Ossie, w powiecie rawskim.

Minister J. K. Ardanowski podczas Kongresu Gmin Wiejskich

− Chcę mówić o polityce państwa wobec obszarów wiejskich. O tej polityce, która ma duży wpływ na to jak będzie wyglądała jakość życia na obszarach wiejskich, czy będziemy tam mogli realizować swoje aspiracje, swoje marzenia życiowe. Jesteśmy za rozwojem zrównoważonym, czyli takim w którym sprawiedliwe i sprawne państwo dzieli swoje dochody tak, aby trafiały do wszystkich ludzi. Niezależnie od tego czy zdecydowali się mieszkać w centrum Warszawy czy na wsi. To jest zrównoważony rozwój – mówił Jan Krzysztof Ardanowski..

Minister przedstawił działania, które w najbliższym czasie będą realizowane na obszarach wiejskich, między innymi o uruchamianym naborze na inwestycje w nawadnianie gospodarstw.

− Jest na to przeznaczona kwota około pół miliarda złotych. Na tzw. małą retencję, która ma usprawnić funkcjonowanie wielu tysięcy gospodarstw w Polce, zwłaszcza warzywnych i owocowych uzależnionych bardzo mocno od opadów. Ma doprowadzić do tego, że od przyszłego roku będzie stabilność dostaw żywności świeżej na rynek – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

W nawiązaniu do myśli przewodniej wydarzenia - „Lepszy klimat dla obszarów wiejskich”  - minister przypomniał również o działaniach na rzecz ochrony środowiska. Jan Krzysztof Ardanowski wspomniał o programie zbiórki odpadów foliowych i plastikowych z gospodarstw, na który przeznaczono 100 tys. zł. Poinformował także o zwiększeniu środków na zdejmowanie azbestu z budynków oraz o działającym od ponad tygodnia programie Agroenergia – dofinasowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach i zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.

− Pomoc dla obszarów wiejskich jest możliwa wtedy, kiedy naturalnym partnerem w rozwiązywaniu konfliktów i istniejących problemów jest współpraca miedzy rządem i samorządem – podkreślił minister rolnictwa mówiąc o zadaniach i obowiązkach samorządów.

 Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jedną z podstawowych funkcji na obszarach wiejskich, już nie jedyną i nie zawsze dominującą, jest rolnictwo. − Rolnictwo zaczyna pełnić istotną rolę w koncepcji rozwoju państwa. Nie mamy zbyt wielu innych atutów na arenie międzynarodowej. Jednak mamy sprawne rolnictwo i dobrej jakości żywność. Świat coraz chętniej ją kupuje. W zeszłym roku eksport polskiej żywności osiągnął wartość 30 mld euro. W tym roku będzie jeszcze więcej, bo cząstkowe dane wskazują na bardzo wysoką dynamikę – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski.

Zdjęcia (3)

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/

125ml milk

2560x
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; wiejskich; ; krzysztof; wiejskich; obszarów; minister; obszarach; będzie; pokaż; zdjęcie; galerii.; rolnictwa; sprawne; poinformował; ; rozwoju; która; bardzo; rolni;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »