„Polska Wieś XXI – Europejski Kongres Innowacyjnych Rozwiązań dla Obszarów Wiejskich i Rolnictwa” odbył się 27–28 kwietnia w Warszawie, w Centrum Praskim Koneser. Kongres to inicjatywa byłych ministrów rolnictwa kolejnych rządów ostatnich 30 lat oraz Grupy Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Punktem wyjścia dla organizacji wydarzenia jest Europejski Zielony Ład – strategia rozwoju Unii Europejskiej, która ma przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu – a zwłaszcza zawarte w nim Strategia „Od pola do stołu” i Strategia Bioróżnorodności 2030, obejmujące rolnictwo i obszary wiejskie, a także pakiet Gotowi na 55 dotyczący klimatu, energii i transportu.
Przez dwa dni rolnicy, naukowcy, politycy, przedstawiciele biznesu i administracji rozmawiali m.in. o:
- zrównoważonym rolnictwie i bezpieczeństwie żywnościowym w nowej sytuacji geopolitycznej,
- rolnictwie 4.0,
- gospodarce wodnej i ochronie gleb,
- samowystarczalności energetycznej wsi,
- prawie rolnym,
- ubezpieczeniach rolniczych,
- zdrowiu mieszkańców wsi,
- praktycznym zastosowaniu nauki, badań i rozwoju w rolnictwie,
- opłacalności w rolnictwie, ochronie konsumenta i inflacji.
Radę Programową Kongresu tworzą byli ministrowie rolnictwa i rozwoju wsi z ostatnich 30 lat: Jan Krzysztof Ardanowski, Artur Balazs, Janusz Byliński, Roman Jagieliński, Jacek Janiszewski, Gabriel Janowski, Krzysztof Jurgiel, Jarosław Kalinowski, Wojciech Mojzesowicz, Wojciech Olejniczak, Jerzy Józef Pilarczyk, Grzegorz Puda, Marek Sawicki, Andrzej Śmietanko i Adam Tański.
Podczas paneli dyskusyjnych odbywających się w trakcie kongresu poruszone zostały tematy bezpośrednio dotyczące każdego mieszkańca wsi.
Warto podkreślić, że bardzo aktywny udział w Kongresie wziął Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który był partnerem kongresu i partnerem panelu strategicznego dotyczącego potencjału energii odnawialnej z wykorzystaniem biogazowni, fotowoltaiki, energii wiatrowej oraz innych innowacyjnych rozwiązań. Ponadto przedstawiciele Kierownictwa KOWR uczestniczyli w panelach dyskusyjnych.
Waldemar Humięcki, dyrektor generalny KOWR i Jacek Malicki p.o. zastępca dyrektora generalnego wzięli udział w rozmowach dotyczących zagospodarowania gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zaś Marek Chibowski, zastępca dyrektora generalnego podkreślił jak istotne jest wykorzystanie biogazowni i mikrobiogazowni rolniczych, wskazując na płynące z ich zastosowania korzyści.
Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR uczestniczył w panelu dotyczącym praktycznych zastosowań nauki, badań i rozwoju w rolnictwie. Podkreślił, że transferowanie rozwiązań innowacyjnych jest bardzo istotne dla rozwoju polskiego rolnictwa. Aby proces ten przebiegał harmonijnie konieczna jest edukacja. Uczelnie rolnicze mają w tym bardzo istotny udział. Zaznaczył także, że spółki nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa korzystają z rozwiązań innowacyjnych, co ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju krajowego rolnictwa.
Małgorzata Gośniowska-Kola, zastępca dyrektora generalnego KOWR wzięła udział w dyskusji poświęconej opłacalności w rolnictwie, ochronie konsumenta i inflacji skupiając się na aspekcie ochrony konsumentów w kontekście zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.