29 października 2014 r. na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się konferencja z okazji 20-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz 10-lecia wdrażania w Polsce Wspólnej Polityki Rolnej UE, w której udział wzięła Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak. Przez 20 lat działalności Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała, w ramach wsparcia krajowego i unijnego, swoim beneficjentom blisko 215 mld zł. Rolnictwo stało się siłą napędową polskiej gospodarki i podstawą polskiego eksportu. Od 2004 r. jego wartość wzrosła aż pięciokrotnie. Polska dorobiła się firm przetwórstwa żywności zaliczanych do grupy najnowocześniejszych na świecie. Gigantyczne zmiany zaszły również w sektorze rybackim. Rolnicy zaczęli się także zrzeszać, dzięki czemu mogli zacząć konkurować na rynku wspólnotowym.
- Od kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, zmiany na terenach wiejskich nabrały tempa. Wierzę, że po kolejnych siedmiu latach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, zobaczymy jeszcze bardziej zaskakujące efekty wsparcia funduszy pomocowych Unii Europejskiej. W tym miejscu chciałbym podkreślić, że nie bez znaczenia w rozwoju obszarów wiejskich, będzie - tak jak dotychczas, również pomoc krajowa. Wprawdzie w swych rozmiarach mniejsza, ale stanowiąca bardzo istotne uzupełnienie Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział Prezes ARiMR Andrzej Gross.
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest przygotowana, by pieniądze te zostały w pełni wykorzystane. I wierzę, że ponownie dzięki owocnej współpracy, kolejne lata będą dla rolników i przedsiębiorców pasmem sukcesów wspartych wspólnym, aktywnym działaniem.
- Biorąc pod uwagę dwudziestoletnią działalność Agencji oraz stojące przed nią wyzwania w najbliższych latach, dobrze byłoby rozważyć nowe rozwiązanie, które w przyszłości mogłoby mieć istotne znaczenie dla stabilizacji rynków rolnych oraz rozwoju obszarów wiejskich w sytuacjach, które trudno przewidzieć, takich jak zawirowania rynkowe czy kataklizmy. Należałoby zastanowić się nad możliwością systemowego rozwiązania - stworzeniem źródła finansowania sektora rolno-spożywczego w ramach pomocy krajowej np. na bazie środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży ziemi rolniczej będącej w zasobach Skarbu Państwa. Tymi środkami mogłaby administrować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zauważył Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W czasie konferencji szczególnie wyróżniający się pracownicy ARiMR zostali uhonorowali odznaczeniami państwowymi, resortowymi oraz agencyjnymi.
Źródło: ARiMR