W dniach 16 – 18 lutego 2022 roku odbyła się Konferencja Ochrony Roślin – 62. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB. Z uwagi na sytuację epidemiczną, była przeprowadzona w formule hybrydowej. Tematem przewodnim Konferencji był „Europejski Zielony Ład, a przyszłość ochrony roślin”, jako nawiązanie bezpośrednio do nowej unijnej strategii rozwoju, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Realizacja tego celu staje się wyzwaniem dla wielu dziedzin gospodarki, w tym dla rolnictwa. Podczas obrad spotkali się ze sobą przedstawiciele środowiska naukowego z praktykami, co było sposobnością, by uzupełniając wzajemnie swoją wiedzę i doświadczenia, określić szanse i zagrożenia, jakie polskiemu rolnictwu stwarzają unijne strategie „Od pola do stołu” oraz „Na rzecz bioróżnorodności”. Dokumentom tym przyświeca główny cel jakim jest rozwój rolnictwa zrównoważonego, z ograniczonym stosowaniem pestycydów oraz nawozów, gwarantujący produkcję zdrowej żywności oraz bezpieczeństwo dla środowiska. Strategie te wytyczają również nowe kierunki, w których powinna rozwijać się szeroko rozumiana ochrona roślin, m.in. w uprawach ekologicznych, z zastosowaniem metod biologicznych, uwzględniająca problem uodparniania się agrofagów na środki ochrony roślin, wykorzystująca możliwości rolnictwa precyzyjnego, cyfryzację oraz robotyzację w ochronie roślin.
Rolnictwo obecnie wymaga nowego spojrzenia zarówno od strony nauki jak i praktyki. Cele środowiskowe powinny być realizowane, ale nie kosztem spadku dochodów rolników i zagrożenia żywnościowego kraju. Potrzebna jest ciągle szeroka dyskusji w celu ustalenia takich zasad postępowania, które pozwolą na ustalenie równowagi między Zielonym Ładem, a zachowaniem produkcji i konkurencyjności rolnictwa. Takie tematy jak ograniczenie użycia chemicznych środków ochrony roślin, zmiana klimatu, zmiana biologii agrofagów i ich zwalczania, innowacyjność i potrzeba edukacji wymagają zgłębienia i określenia skutków związanych z nimi decyzji. Oczywiste jest, że wprowadzenie Zielonego Ładu będzie się wiązało z kosztami zarówno dla producentów jak i konsumentów. Będzie to, a właściwie już jest, wyzwanie dla nauki i producentów maszyn w związku m.in. z zapotrzebowaniem na sprzęt ułatwiający pracę i stosowanie nowych technologii (np. rolnictwo konserwujące) czy też walkę z chwastami w sytuacji konieczności ograniczenia stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz pozwalający na automatyzację i robotyzację prac polowych.
W procesie dostosowywania do nowych zasad ważna jest również rola Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i pracy jaką wykonuje w związku ze stosowaniem chemicznych środków ochrony roślin – nadzorem, badaniami i statystyką. Pozwala to między innymi na określenie w rzetelny sposób poziomu i jakość wykorzystywania środków ochrony roślin w Polsce, co przełoży się na decyzje dotyczące ograniczeń ich stosowania.
Wśród wielu problemów poruszanych w trakcie Konferencji dużo miejsca poświęcono zagadnieniom nasienno-hodowlanym oraz związanym ze stosowaniem adjuwantów. Są to tematy, które mogą w znaczny sposób przyczynić się do skuteczności walki z agrofagami oraz będą miały znaczny wpływ na koszty ograniczenia stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
Podsumowując przebieg Konferencji można wysnuć wniosek, że jej uczestnicy stoją na stanowisku, że wprowadzenie zasad Zielonego Ładu należy traktować nie jako zagrożenie ale jako ogromne wyzwanie. Wyzwanie dla instytucji, nauki, przemysłu i finalnie dla rolników. Tym ostatnim muszą zostać zaproponowane takie rozwiązania, które mimo planowanych do wprowadzenia ograniczeń pozwolą na prowadzenie racjonalnej produkcji i zachowanie dochodowości gospodarstw.
Streszczenia wystąpień zaprezentowanych podczas konferencji znajdują się tutaj
Opracowanie: Paweł Dopierała
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/