Pierwszego maja br. w Zespole Szkół Rolniczych im. Stafanii Karpowicz w Krzyżewie z inicjatywy Przewodniczącego Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Wysokiem Mazowieckiem Wiesława Wnorowskiego oraz Dyrektora ZSR w Krzyżewie Pani Wioletty Gierłachowskiej odbyła się konferencja „Problemy bieżące rolnictwa a szanse i zagrożenia w jego rozwoju w regionie podlaskim".
W konferencji wzięli udział: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jacek Bogucki, Wicewojewoda Podlaski Pan Jan Zabielski, Starosta Powiatu Wysokomazowieckiego Pan Bogdan Zieliński, Prezes Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej Pan Grzegorz Leszczyński, Wiceprezes Zarządy Podlaskiej Izby Rolniczej Pan Adam Niebrzydowski, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Pan Grzegorz Mikołajczyk, wójtowie oraz burmistrzowie z powiatu wysokomazowieckiego, kierownicy ARiMR oraz PZDR w Wysokiem Mazowieckiem, a także delegaci Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Wysokiem Mazowieckiem, rolnicy oraz przedstawiciele przedsiębiorców.
Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Rady Powiatowej PIR Wiesław Wnorowski, powitał gości oraz licznie przybyłych rolników. Przedstawił sytuację rolnictwa na Podlasiu, a w dalszej części przypomniał historię szkoły i postać patronki Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie Pani Stefanii Karpowicz. Zwrócił uwagę na to, że kształcenie przyszłych pokoleń rolników jest bardzo istotną kwestią.
Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Jacek Bogucki przedstawił informacje o aktualnych działaniach ministerstwa m.in. opóźnieniami z wypłatą płatności bezpośrednich za 2015 rok, które spowodowane były zbyt późnym podjęciem modernizacji systemu obsługującego wnioski i wypłaty. Wiceminister mówił także o planach na najbliższą przyszłość, zwłaszcza związanych z małymi i średnimi gospodarstwami. Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, odnosząc się do problemów szkód w rolnictwie wyrządzonych głównie przez dziki poinformował zebranych, że koła łowieckie mają i wykonują plany odstrzału dzików.
Zgromadzeni rolnicy i reprezentanci branż współpracujących z rolnictwem zadawali wiele pytań. Dotyczyły one m.in. prawo do odstrzału dzików i kwestie odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną. Podnoszono także kwestię niskiej opłacalności hodowli trzody chlewnej, wskazywano na niespójność przepisów i opieszałość w przekazywaniu informacji na linii hodowca - ubojnia - czynniki kontrolujące i sanitarne. Hodowcy bydła mlecznego zwracali uwagę na krótki czas rejestracji cieląt, który mógłby być wydłużony do dwóch tygodni, a także konieczność rejestracji urządzeń chłodniczych. Producenci mleka mieli także uwagi do relacji cen mleka w skupie, a cen mleka oraz przetworów mlecznych w hurtowni, dużych i małych sklepach.
Kończąc spotkanie, Minister Jacek Bogucki zwrócił uwagę, że wiele spraw jest mu znanych, ale czas nie pozwala na dokładniejsze omówienie ich w tak szerokim gronie.
Arkadiusz Puchacz
PIR Wysokie Mazowieckie
Źródło
Podlaska Izba Rolnicza
http://pirol.pl