22 listopada br. Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej Jolanta Nawrocka uczestniczyła w Konferencji zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi”. Było to jedno z cyklu spotkań regionalnych w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej, które odbywają przed referendum dotyczącym Konstytucji, jakie na listopad 2018 r zapowiedział Prezydent RP.
W Konferencji udział wzięli przedstawiciele wszystkich izb rolniczych, rolniczych związków zawodowych, samorządowcy oraz dyrektorzy i prezesi instytucji okołorolniczych.
Konferencję otworzył Prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu docenił szczególną rolę rolników i mieszkańców wsi m.in. w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. „ W 1920 roku, gdy udało się zmobilizować potężną polską armię po to, by stanąć przeciwko bolszewickiej, sowieckiej nawale, 70 proc. tej armii to byli chłopcy z polskich wiosek – to byli po prostu polscy chłopi, polscy rolnicy, którzy masowo zgłaszali się wtedy na wezwanie Wincentego Witosa po to, żeby nie tylko żywić, ale także i bronić Polski”.
Jedną z kwestii, która - według Andrzeja Dudy - powinna zostać uregulowana w ustawie zasadniczej są emerytury rolnicze. Jak podkreślił – jest to zabezpieczenie socjalne dla tych, którzy utracili już, z uwagi na upływ wieku, zdrowie, możliwości pracy w gospodarstwie. Wyzwaniem jest też - według głowy państwa - zapisanie w polskiej konstytucji zrównoważonego rozwoju w taki sposób, żeby uwzględnić potrzeby rolników oraz ludzi żyjących na terenach wiejskich dotyczące m.in. dostępu do edukacji, transportu, dóbr kultury, tak, aby polskie społeczeństwo w całości, a nie tylko w jego miejskiej części było: "społeczeństwem wykształconym, (...) europejskim i światowym w pełnym tego słowa znaczeniu".
Prezydent podkreślił, że polska wieś powinna "znaleźć mocne miejsce w preambule do konstytucji", bowiem, rolnictwo zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe kraju, a rolnikami jest prawie połowa Polaków. W Konstytucji też zdaniem Prezydenta powinien znaleźć się zapis, że podstawą ustroju rolnego Polski są gospodarstwa rodzinne, przy czym należy wypracować nową definicję tego pojęcia.
Moderatorem I części konferencji była doradczyni w kancelarii Prezydenta RP dr. Barbara Fedyszak-Radziejowska. Swoje wystąpienia eksperckie mieli także minister Paweł Mucha wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, pełniący też funkcję pełnomocnika prezydenta do spraw referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji, profesorowie Walenty Poczta oraz Wojciech Józwiak reprezentujący Narodową Radę Rozwoju, a także prof. Dariusz Dudek, konstytucjonalista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Część druga konferencji podzielona została na sesje tematyczne, w trakcie których istniała możliwość zgłaszania uwag, sugestii i propozycji związanych z Konstytucją RP.
Przedstawicielka WIR uczestniczyła w sesji: „Gospodarstwo rodzinne a Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej” moderowanej przez Halinę Szymańską, Szefową Kancelarii Prezydenta RP. W panelu tym uczestniczyli: Zbigniew Babalski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Maria Fajger – Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Janina Pszczółkowska – Zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Witold Strobel – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz prof. Dariusz Dudek (KUL).
Wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta do spraw referendum konsultacyjnego Paweł Mucha podkreślił, że w debacie o nowej konstytucji nie może zabraknąć tematu polskiej wsi. Zaprosił do uczestnictwa w kolejnych debatach regionalnych: w Krakowie, w Olsztynie, w Bydgoszczy, we Wrocławiu oraz w Opolu, gdzie będą to spotkania otwarte, z możliwością udziału wszystkich zainteresowanych.
(-) Jolanta Nawrocka
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/