W czasach wielkich turbulencji ekonomicznych, klimatycznych, militarnych i społecznych silne polskie rolnictwo jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego i wspólną troską wielu środowisk. Intensyfikacja działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotycząca tworzenia spójnego systemu wsparcia dla produkcji rolniczej już w pierwszym roku pracy obecnego rządu pozwoliła zrealizować szeroki pakiet działań. Ostatnim wydarzeniem, które wpisuje się w te działania, jest nasz kategoryczny sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur. Najważniejsze działania MRiRW w roku 2024 przedstawiamy w skrótowej formie przedstawiamy w załączonej broszurze informacyjnej na końcu tekstu.
Naruszenie zasad konkurencyjności
Warto przypomnieć, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako pierwsze zanegowało kontrowersyjną umowę handlową pomiędzy UE a Mercosur, zwracając uwagę przede wszystkim na naruszenie zasad konkurencyjności europejskich producentów, w tym polskich rolników. Może skutkować to wyparciem ich z rynku na rzecz dostawców żywności państw członkowskich Mercosur (Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju).
Nadmierna liberalizacja ceł
Zdaniem MRiRW oferowana liberalizacja ceł w dostępie do rynku Unii Europejskiej jest w niektórych sektorach zbyt daleko idąca. Powodować może ryzyko wypierania polskich produktów rolno-spożywczych z rynków UE przez produkty przywożone z krajów Mercosuru. Negatywne skutki proponowanych rozwiązań, wobec których protestują rolnicy w Polsce, Brukseli i Francji, dotkną wielu segmentów produkcji rolno-spożywczej, a w szczególności branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz producentów cukru i etanolu.
Niewystarczająca klauzula ochronna
Zapisy umowy, które dotyczą klauzuli ochronnej – tj. możliwości czasowego przywrócenia ceł w razie nadmiernego importu powodującego zakłócenia na rynku – są wg MRiRW niewystarczające i niedostosowane do specyfiki sektora rolnego.
Starania o zablokowanie podpisania umowy
Mamy nadzieję, że zarówno nasz sprzeciw, jak i innych krajów członkowskich UE m. in. Francji, będą miały wpływ na ostateczne decyzje Komisji Europejskiej, co pozwoli zablokować podpisanie umowy z Mercosur
Przypominamy, że porozumienie może zostać zablokowane, jeżeli kraje reprezentujące 35 proc. ludności UE wyrażą swój sprzeciw wobec proponowanych rozwiązań.
Podsumowanie najważniejszych działań w 2024 r.
W tak trudnych okolicznościach kończy się pierwszy rok działań obecnego rządu na rzecz polskich rolników, ale też rozpoczyna realizacja zadań agendy polskiej prezydencji w UE, która swój start będzie mieć 1 stycznia 2025 r.
Najważniejsze dokonania rok po objęciu kierownictwa w resorcie przedstawiamy w dołączonej broszurze. Prezentujemy w niej katalog tematów ważnych dla każdego producenta rolnego, bo rolnictwo to nasza wspólna troska.
Materiały
Do pobraniaRok_MRiRW_1.pdf 11.47MB
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/