shiuz__750 x 100 px_1

Komunikat III: prognozowane porażenie sadzeniaków ziemniaka ze zbioru 2013 roku wirusami Y i liściozwoju

logo1 Wyniki monitoringu mszyc, wektorów wirusów ziemniaka, prowadzonego w 7 miejscowościach położonych w różnych rejonach kraju wykazały, że w 2013 roku początek ich migracji wiosennej był znacznie późniejszy niż w 2011 roku, a szczególnie w porównaniu do danych z roku 2012. Również presja mszyc, zarówno związanych jak i niezwiązanych pokarmowo z ziemniakiem, była na ogół mniejsza niż w 2011 roku lub wielokrotnie mniejsza niż w roku 2012. Znajomość presji wektorów wirusów ziemniaka, wpływu czynników środowiska (głównie temperatury i opadów) na rozwój owadów jak i wegetację roślin oraz ich stan fizjologiczny, pozwala na sformułowanie ogólnej prognozy porażenia sadzeniaków ziemniaka zbioru 2013 r. wirusami Y i liściozwoju.
● Wirus Y – w całym kraju porażenie powinno być niskie, wielokrotnie niższe niż w 2012 roku i niższe niż w roku 2011. Jedynie na obszarach o występującej suszy może być nieco wyższe od prognozowanego. Susza sprzyja przemieszczaniu się wirusa z naci do bulw;
● wirus liściozwoju – w Polsce północno-wschodniej porażenie będzie tradycyjnie niskie, zbliżone do poziomu przeciętnego z wielolecia. Może być jednak nieco wyższe niż w dwóch ostatnich latach (2011 i 2012). Na pozostałym obszarze kraju spodziewane jest porażenie wielokrotnie niższe niż w 2012 roku oraz niższe niż w roku 2011, szczególnie w części środkowej i południowej Polski.
Więcej informacji można uzyskać w:
Zakładzie Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR-PIB
w Boninie, 76-009 Bonin k/Koszalina, tel. (94) 342 30 31 lub 342 69 97.

Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/

125ml milk

logo1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: porażenie; ziemniaka; niższe; wielokrotnie; zbioru; wyższe; mniejsza; ochrony; szczególnie; niskie; ; ; komunikat; ziemniaka; ; sadzeniaków; prognozowane;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »