Komisja do Spraw Produkcji Roślinnej podjęła działania na swoim spotkaniu w dniu 28 lutego br. omówiła między innymi trudną sytuację na rynku zbóż, ciągle niedoskonałe działanie aplikacji suszowej, podtopienia pól.
W wyniku dyskusji zostały sformułowane pierwsze wnioski, które przekazaliśmy do Krajowej Rady Izb Rolniczych:
- Należy uszczelnić granice przed niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy oraz wzmocnić służby pod kątem badań.
Wzmocnienie służb kontrolujących na granicy pod kątem bezpieczeństwa sanitarnego oraz uszczelnienie granicy w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Takie działanie, zdaniem komisji pomoże ograniczyć niekontrolowany napływ zboża wątpliwej jakości z Ukrainy.
- Wymogi jakościowe i fitosanitarne powinny być takie same dla wjeżdżającego zboża, jak dla zboża wyprodukowanego w kraju.
Identyczne parametry jakościowe i fitosanitarne dla wjeżdżającego zboża ograniczą napływ złej jakości zboża i mogą ograniczyć w ogóle jego przywóz z zagranicy.
- Należy usprawnić poprawność działania oraz wyliczeń tzw. aplikacji suszowej.
Aplikacja nadal działa niepoprawnie. Zdaniem komisji należy włączyć do systemu monitoringu suszy wszystkie stacje meteo, które posiadają Ośrodki Doradztwa Rolniczego, uczelnie, instytutu badawcze, szkoły rolnicze i inne jednostki państwowe. To pozwoli na zebranie bardziej precyzyjnych danych. Ponadto są jeszcze dane satelitarne oraz dane, które zbiera w celach kontrolnych ARiMR. Nałożenie danych z kilku źródeł zmniejszy procent błędu.
- Zaniechać wycofywania substancji aktywnych zwalczających choroby i szkodniki w uprawach i plantacjach.
W związku z wycofywaniem substancji czynnych stosowanych w ochronie roślin co raz trudniej jest polskim rolnikom chronić plantacje przed szkodnikami i chorobami, a tym samym wyprodukować dobrej jakość produkty. Idąc dalej, np. sprowadzane z Ukrainy zboża były opryskiwane substancjami, które w UE są już wycofane, co w rezultacie przekłada się na większy plon i niższą cenę. Polski rolnik nie mógł zastosować tych substancji i ma niższy plon, i co za tym idzie droższy.
- Stworzyć mechanizmy skupu i dofinansowaniu wywozu zbóż jako pomoc humanitarną na rynek afrykański.
W związku z nadwyżką zboża na polskim rynku, w tym zboża z Ukrainy, należy stworzyć mechanizmy mające na celu zdjąć z rynku nadmiar zboża i dofinansować jako pomoc humanitarną dla np. dla krajów Afryki.
Opracowanie:
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/