19 lutego 2024 r. Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stefan Krajewski, Wiceminister resortu rolnictwa, uczestniczyli w naradzie z kierownictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W spotkaniu brali udział również przedstawiciele kilku departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dyrektorzy z Oddziałów Regionalnych i Centrali ARiMR. Rozmawiano o realizacji bieżących zadań.
Naradę rozpoczął Wojciech Legawiec, Prezes ARiMR – Spotkaliśmy się w trudnym dla rolnictwa czasie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest wsparcie skierowane do mieszkańców wsi i obszarów wiejskich – powiedział. Po krótkim wstępie Prezes ARiMR poprosił o zabranie głosu Czesława Siekierskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szef resortu podkreślił, że MRiRW i ARiMR pracują na rzecz rolników i ta współpraca jest bardzo ważna.
– Minęło 30 lat funkcjonowania Agencji, a za chwilę będziemy obchodzić 20. rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej. Możemy być zadowoleni z tego, co już udało nam się osiągnąć, ale przed nami wciąż sporo wyzwań. Teraz chcemy przyspieszyć realizację dopłat, by tak wyczekiwane wsparcie jak najszybciej trafiło do rolników – zaznaczył.
– Chcę, żeby rolnicy, gdy mówią o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mówili „nasza Agencja”. Bo to ma być agencja przyjazna dla rolników, miejsce w którym będą traktowani z szacunkiem – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Do tego nawiązał również Wiceminister Stefan Krajewski, który zna doskonale ARiMR, zaczynał bowiem pracę w tej instytucji 20 lat temu i przeszedł wszystkie szczeble kariery począwszy od referenta do dyrektora Oddziału Regionalnego. – Z doświadczenia wiem, że tylko bezpośredni kontakt z beneficjentami pozwala znaleźć dobre rozwiązania nawet najtrudniejszych spraw na wyższym szczeblu – zaznaczył.
Podczas narady omawiano bieżące działania Agencji. Rozmawiano m.in. o realizacji wypłat dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 rok i planach na zbliżającą się kampanię. Mówiono także m.in. o realizacji działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Poruszano również kwestie związane z Krajowym Planem Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz wsparcie dla sektora rybackiego. Jeden z paneli poświęcony był uruchomionym i planowanym w 2024 r. programom pomocowym finansowanym z budżetu krajowego.
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/