Na żywopłocie przed Ministerstwem Środowiska pojawiły się dziś setki kolorowych liści. To happening zorganizowany przez Klub Gaja „Każdy liść pochłania CO2”. – To- bardzo dobra inicjatywa – chwali pomysłodawców Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
- Oto jak w estetyczny sposób można podnosić świadomość i edukować – a tego nigdy za wiele - na temat ekologicznego stylu życia. Warto przypominać, że od naszej postawy konsumenckiej i szacunku dla przyrody zależy los nas samych, naszych dzieci i kolejnych pokoleń – mówił minister Zaleski.
Liście, które pojawiły się na krzewach i drzewach, zrobione z recyklingu i zaopatrzone w kod QR, były też wręczane przechodniom i rozdawane na stoisku wystawienniczym Klubu Gaja w Pałacu Kultury i Nauki. Poprzez umieszczony na nich kod, za pomocą telefonu komórkowego, można połączyć się z www.chronklimat.pl – nową stroną internetową o ekologicznym stylu życia. Każdy może także zostać współtwórcą tego poradnika - wystarczy swoje sprawdzone eko-zasady przesłać do Klubu Gaja.
- Rozwieszanie liści „Każdy liść pochłania CO2” jest takim bardzo prostym, artystycznym sposobem mówienia o tym, że przyroda, w szczególności drzewa, są bardzo istotne w zmieniającym się klimacie. Tym bardziej, że te liście na drugiej stronie mają QR kod a pod nim link do poradnika, co każdy z nas – ja, pani, każdy obywatel – może zrobić, żeby zmniejszyć skutki zmian klimatycznych. Czyli zaczynamy od siebie - tłumaczył Jacek Bożek, Prezes Klubu Gaja.
Rozwój świadomości społecznej o potrzebie ekologicznego stylu życia i konsumpcji oraz o zrównoważonej produkcji jest bardzo ważny wobec potrzeby adaptacji do zmian klimatu. To nowe wyzwanie wymaga nowych postaw i zachowań wszystkich ludzi – niezależnie od daty urodzenia, wykształcenia czy światopoglądu.
Klubu Gaja na szczycie klimatycznym COP19 jest wystawcą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na oficjalnej wystawie COP19. Jednocześnie, każdego dnia organizuje wydarzenia skierowane do szerokiego grona odbiorców.
Wydarzenia Klubu Gaja podczas szczytu klimatycznego COP19 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu, połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw.
Galeria
Ministerstwo Środowiska