3 kwietnia 2025 r., na konferencji Krajowa Sieć Gospodarstw Demonstracyjnych – wnioski, inspiracje, działania na przyszłość, spotkała się blisko 100-osobowa grupa osób związanych, bądź zainteresowanych Krajową Siecią Gospodarstw Demonstracyjnych. Konferencja została zrealizowana w hotelu Arche Hotel Puławska Residence. Organizatorem było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, we współpracy z Koordynatorami Sieci, pracującymi w ośrodkach doradztwa rolniczego we wszystkich województwach. Konferencja została zorganizowana w ramach operacji SIR, z planu operacyjnego KSOW na lata 2024–2025, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”.
Wydarzenie zgromadziło licznych uczestników, rolników i właścicieli gospodarstw z Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (KSGD), doradców rolniczych oraz osoby zainteresowane rozwojem rolnictwa innowacyjnego i zrównoważonego. Konferencja rozpoczęła się od sesji networkingowej, która stworzyła przestrzeń do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, instytutów naukowych, szkół rolniczych oraz jednostek doradztwa rolniczego, a także rolnicy prowadzący gospodarstwa demonstracyjne.
Wydarzenie otworzyła Pani Edyta Wieczorkiewicz-Dudek – Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ciepłych słowach odnosząc się do idei prowadzenia Sieci i zorganizowania konferencji. Następnie głos zabrała Pani Katarzyna Bańkowska – Zastępca Dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, która powitała uczestników, podkreślając znaczenie udziału rolników, zarówno w bieżącym funkcjonowaniu Sieci, jak też w samej konferencji. Ponadto Pani Dyrektor ogłosiła inaugurację długo wyczekiwanego logo KSGD. Po krótkim wprowadzeniu, obejmującym symbolikę logo (Agnieszka Pardo z CDR) oraz określenie etapu funkcjonowania Sieci (Bożena Krześniak z CDR), przyszła pora na zaplanowane sesje tematyczne:
- Kluczowe inspiracje dla Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.
Pierwsza sesja tematyczna poświęcona była kluczowym inspiracjom dla Sieci. Zaprezentowano nowoczesne narzędzia do monitorowania suszy, upałów i pożarów. Następnie podkreślono rolę pasji i networkingu w sukcesie sieci gospodarstw. Ciekawym akcentem była również prezentacja współpracy CDR ze szkołami rolniczymi oraz przykład funkcjonowania gospodarstwa demonstracyjnego w ZSCKR w Golądkowie. Doskonałym uzupełnieniem prezentacji szkoły był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Golądkowo”. - Rolnicy z Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.
Druga sesja skoncentrowana była na praktykach rolników z KSGD. Prezentujący swoje dokonania rolnicy dzielili się doświadczeniami z zakresu roli kobiet w sieci, integracji społeczności lokalnych, zrównoważonej produkcji wołowiny, permakultury, biogospodarki oraz realizacji demonstracji ekologicznych. - Propozycje instytutów naukowych dla Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.
Po przerwie na poczęstunek, uczestnicy wysłuchali wystąpień reprezentantów instytutów naukowych, którzy przedstawili propozycje współpracy z KSGD. Poruszono tematy przetwórstwa prozdrowotnej żywności, oferty z zakresu ogrodnictwa, technologii stosowanych na trwałych użytkach zielonych oraz na gruntach ornych, jak też możliwości korzystania z oferty w zakresie hodowli zwierząt. Zagadnienia te prezentowane były też w kontekście potencjału zakładów doświadczalnych, jako centrów innowacji gotowych do współpracy z Siecią. - Koordynatorzy Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.
W ostatniej sesji swoje działania przedstawiali koordynatorzy KSGD. Prezentowano najlepsze praktyki proponowane przez gospodarstwa, inicjatywy w zakresie krótkich łańcuchów dostaw, gospodarstw ekologicznych, jak też metody pracy koordynatorów z gospodarstwami należącymi do Sieci. Wystąpił też temat działań planowanych w roku 2025 w ramach KSOW+.
Wnioski i plany na przyszłość
Wielokrotnie, podczas konferencji, a także w jej podsumowaniu podkreślano znaczenie współpracy, wymiany wiedzy i wzajemnego inspirowania się w ramach KSGD. Przedstawione inicjatywy pokazują ogromny potencjał rozwojowy gospodarstw demonstracyjnych oraz ich wpływ na otoczenie lokalne i system doradztwa rolniczego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział oraz prelegentom za wartościowe wystąpienia. Mamy nadzieję, że konferencja stała się przestrzenią do nawiązania nowych relacji i inspiracją do dalszych działań w ramach Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych.
Materiały z konferencji zamieszczone zostały pod linkiem https://chmura.cdr.gov.pl/index.php/s/fFyQ9w3zXBmkKiq
Więcej szczegółowych informacji i treści z poszczególnych wystąpień będziemy sukcesywnie zamieszczać na stronie https://gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl/
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/