KRIR występuje o interpretację w sprawie płatności rolnośrodowiskowych

rolnosrod.jpgRealizując wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych przyjęty na posiedzeniu w dniu 22 maja 2013 r. Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przedstawienie interpretacji przepisów oraz kryteriów, jakie będą stosowane przy wydawaniu decyzji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczących zwrotu płatności rolnośrodowiskowych za dwa lata wstecz w związku z wejściem w życie rozporządzenia MRiRW z dnia 13 marca 2013 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program rolnośrodowiskowy” objętego PROW 2007-2013 w świetle zapisów rozporządzenia Komisji Europejskiej nr. 65/11.

We wniosku KRIR zwraca się o wyjaśnienie dlaczego rolnicy nie zostali poinformowani o przyjętych rozwiązaniach w momencie podpisywania w 2011 roku zobowiązania rolnośrodowiskowego i możliwości zwrotu po kilku latach środków wypłaconych już przez ARiMR. 
Kolejny ważny problem stanowi nieproporcjonalny wymiar kary, zwrot płatności nawet za kilka lat wstecz, w stosunku do nieznacznych naruszeń i to za pierwsze uchybienie. KRIR wielokrotnie występował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazując, że prawo nie może działać wstecz i wprowadzanie tak częstych zmian przepisów, zwłaszcza w rolnictwie ekologicznym, gdzie procesy produkcji planuje się na lata, nie jest rozwiązaniem, które może być zaakceptowane przez rolników.
KRIR oczekuje wyjaśnienia w jaki sposób przebiegać będzie kontrola za lata poprzednie i na jakiej podstawie będzie podejmowana decyzja w sprawie ewentualnego zwrotu płatności za lata poprzednie.

Redaktor: Małgorzata Ramatowska   

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

rolnosrod
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: płatności; sprawie; zwrotu; rolnictwa; rolnośrodowiskowych; występuje; ministra; rozwoju; będzie; interpretację; rozporządzenia; pierwsze; wielokrotnie; dzia;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »