KRIR w sprawie niskich cen pszenicy i rzepaku
Aktualności Rolnicze
Kategoria:
Uprawy;
30-07-2013
W ciągu ostatnich miesięcy ceny większości rodzajów zbóż i oleistych spadły o kilkadziesiąt procent, głównie pszenicy i rzepaku. Polscy rolnicy za swoje zebrane plony otrzymują niższe ceny niż rolnicy z zachodniej Europy. Stawia to ich w trudnej sytuacji ekonomicznej, gdyż zyski ze sprzedaży nie pokrywają kosztów produkcji. Na przykład, analizując ceny największych zakładów tłuszczowych w Polsce z cenami na giełdzie MATIF różnice w roku 2012 wynosiły średnio o 18,08 euro, w roku bieżącym różnica waha się średnio o 32 euro. Oprócz spadku dochodu rolnika, zaistniała sytuacja jest również zagrożeniem, że rolnicy znacznie ograniczą powierzchnie zasiewu zarówno pszenicy jak i rzepaku.
W opinii samorządu rolniczego kwestię tak dużej różnicy między ceną MATIF, a bieżącą ceną skupu rzepaku, należałoby sprawdzić pod kątem ewentualnej zmowy cenowej zakładów przetwórczych i skupowych. Dlatego też, 26 lipca br. Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa o bezzwłoczne podjęcie odpowiednich działań w tym zakresie.
Dodatkowo, zwrócił się do Ministra o udzielenie informacji na temat ceny jaką proponuje państwowa spółka Elewarr nadzorowana przez resort rolnictwa i czy próbuje ingerować przeciw tak dużym spadkom cen. Z docierających do Krajowej Rady Izb Rolniczych informacji wynika, że spółka Elewarr jako pierwsza proponuje niższe ceny za rzepak i zboża od innych firm skupowych na rynku.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl