28 października br. odbyło się wspólne posiedzenie subregionu konińskiego tj. Konina, Turku, Koła i Słupcy w miejscowości Sienno. Na zaproszenie Przewodniczącego Rady Powiatowej Wielkopolskiej izby Rolniczej – Pana Jana Paulińskiego, starszy specjalista ds. ekonomiki i zarazem pracownik Izby dr Andrzej Przepióra przedstawił informacje dotyczącej realizacji Krajowego Planu Strategicznego na lata 2023- 2027 oraz wyzwania stojące w najbliższym czasie przed rolnictwem.
Na początku swojego wystąpienia dr Andrzej Przepióra przedstawił informacje ogólne, co do wejścia w życie Krajowego Planu Strategicznego. Przypomniał o tym, że aktualnie w Polsce jesteśmy już po dwóch częściach konsultacji publicznych, w ramach których Wielkopolska Izba Rolnicza złożyła blisko 120 szczegółowych uwag do obu wersji Krajowego Planu Strategicznego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi druga wersja KPS uwzględniała już stawki dopłat dla poszczególnych działań. Jednak analiza wysokości tych stawek potwierdza nasze wcześniejsze obawy, że wyznaczono rolnictwu bardzo ambitne cele środowiskowe i klimatyczne ale proponowane finansowanie nie rekompensuje dodatkowych kosztów realizacji tych celów.
Dr Andrzej Przepióra omówił uwagi ogólne Wielkopolskiej Izby Rolniczej do drugiej wersji KPS, spośród których najistotniejszymi były przeprowadzane przez pracowników WIR symulacje, które wskazały, iż gospodarstwa rolne mniejsze czy też większe stracą na implementacji Zielonego Ładu. Nawet dobranie podstawowych i najprostszych ekoschematów nie pozwoli na otrzymanie sumy dopłat analogicznych do otrzymywanych w obecnym okresie. Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśla, że Najwięcej na nowej polityce stracą większe gospodarstwa, specjalizujące się w produkcji roślinnej. Andrzej Przepióra zwrócił uwagę, że niestety Ministerstwo nie uwzględniło jednej z najważniejszych uwag do KPS, a mianowicie wsparcia dla producentów trzody chlewnej, którzy aktualnie znajdują się w tragicznej sytuacji. Na spotkaniu omówione zostały także ekoschematy w KPS i z analiz wynika, że Bez ich stosowania przeciętne gospodarstwo rolne otrzyma dopłaty bezpośrednie o około 30% mniejsze niż do tej pory. Według symulacji WIR wybór 3 najprostszych ekoschematów daje dopiero wyrównanie dopłat do obecnego poziomu. Ich wdrożenie będzie wymagało solidnej wiedzy rolnika i sprawnego doradztwa rolniczego. Na koniec swojego wystąpienia Andrzej Przepióra przedstawił wyzywania stojące przed rolnictwem. Omówił wręcz krytyczną sytuację na rynku trzody chlewnej i przedstawił wnioski z debaty, która odbyła się 26 października w Osiecznej. O szczegółach i relacji z debaty mogą Państwo przeczytać tutaj.
Niewątpliwie problemem dla rolników mogą stać się ambitne strategie UE „Bioróżnorodności” i „Od pola do stołu” czy też stale rosnące koszty produkcji. Specjalista opowiedział również jak można tym wyzwaniom sprostać. W szczególności należy zwrócić uwagę na następujące działania:
- Dobrze wykorzystać to co dają!
- Doradztwo, szkolenia, pomysł na własne gospodarstwo
- Rolnictwo precyzyjne i optymalizacja produkcji – szczególnie ważne w dobie rosnących kosztów
- Innowacyjne technologie – Rolnictwo 4.0
- Współpraca na rynku – wspólne zakupy i wspólna sprzedaż – organizacje producentów
- Wspólne inwestycje, spółdzielnie energetyczne, wspólne użytkowanie maszyn
- Skracanie łańcucha – RHD, lokalne przetwórstwo, agroturystyka
- Ekologia, Dobrostan
- Dodatkowe źródła dochodów
Całą prezentację z tego spotkania znajdziecie Państwo tutaj:
Andrzej Przepióra
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/