W dniu 24 sierpnia 2016 r. w Parzniewie obchodzono Jubileusz 120-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich izby rolniczej oraz 20-lecia reaktywacji izb rolniczych, który Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość połączona była z otwarciem budynku szkoleniowo-biurowego dla rolników, w którym mieści się także siedziba Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Początki izb rolniczych w Europie przypadają na początek XIX wieku. Ważne miejsce w historii formowania się samorządu rolniczego w Europie odegrała Francja i Niemcy. Pierwsza izba rolnicza na ziemiach polskich powstała w Poznaniu w roku 1895. Inicjatywa utworzenia tej izby, która przyjęła nazwę Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyszła od Niemców, a podstawę prawną do jej funkcjonowania stanowiła pruska ustawa o izbach rolniczych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku historię izb rolniczych można podzielić na trzy okresy. W pierwszym okresie, obejmującym lata 1918 – 1928, zachodnio-polskie izby rolnicze zrobiły bardzo dużo dla podniesienia na swoich terenach techniki produkcji rolniczej i hodowlanej oraz dla oświaty rolniczej. Zasadnicze znaczenie dla rozwoju samorządu rolniczego w Polsce miało rozporządzenie Prezydenta RP o izbach rolniczych z dnia 22 marca 1928 roku. Rozporządzenie to otworzyło drugi okres, ważny w historii polskich izb rolniczych. Według rozporządzenia z 1928 roku izba rolnicza została zdefiniowana jako jednostka samorządu gospodarczego i osoba publiczno-prawna, działająca na obszarze jednego województwa i w granicach ustaw państwowych oraz własnego statutu. Na podstawie rozporządzenia instytucja izb rolniczych została wprowadzona na obszarze całego państwa. Trzeci etap formowania się izb rolniczych wiązał się z nowelizacją ustawy o izbach rolniczych z dnia 27 października 1932 roku. W nowelizacji ustawy nie uległy zmianie zasadnicze kompetencje izb rolniczych, zostały one jedynie rozszerzone. Pracę izb rolniczych przerwał wybuch II wojny światowej. Po zakończeniu II wojny światowej już w marcu 1945 roku rozpoczęła swoją działalność Wojewódzka Izba Rolnicza w Poznaniu. Obok izby poznańskiej działalność prowadziły także inne izby rolnicze jednak niektóre z nich np. warszawska, kielecka i białostocka pozostały jedynie na etapie organizacyjnym. Przede wszystkim pracę izb rolniczych utrudniały przeszkody natury politycznej. Przemiany roku 1989 odrodziły nadzieje środowiska rolniczego na wznowienie działalności własnego samorządu, po 50-letnim okresie niebytu za rządów PRL. Efektem kilkuletnich starań była uchwalona 14 grudnia 1995 roku ustawa o izbach rolniczych, która stworzyła podstawy prawne do przeprowadzenia demokratycznych wyborów i wyłonienia organów samorządu rolniczego. Następnym etapem była nowelizacja ustawy o izbach rolniczych z dnia 21 czerwca 2001 roku, która przyniosła rozszerzenie zakresu kompetencji samorządu rolniczego oraz wprowadziła zmiany w jego strukturze organizacyjnej.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o godzinie 11:00 uroczystą Mszą Świętą z udziałem pocztów sztandarowych wojewódzkich izb rolniczych i KRIR w Kościele Św. Kazimierza w Pruszkowie, którą koncelebrował bp Michał Janocha oraz ks. Marian Mikołajczak – proboszcz parafii Św. Kazimierza.
Następnie, uczestnicy zgromadzili się przy ul. Przyszłości 5 w Parzniewie, gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie przez Koncelebransów Mszy Św. i otwarcie budynku szkoleniowo biurowego KRIR, którego dokonali: Posłowie do Parlamentu Europejskiego, Posłowie na Sejm RP, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych, przedstawiciele francuskich, słowackich, węgierskich i litewskich izb rolniczych, Prezesi 16 wojewódzkich izb rolniczych, Prezes Honorowy KRIR, Prezes KRIR II kadencji i Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wraz z zarządem V kadencji.
Główne uroczystości Jubileuszu rozpoczęły się od powitania przez Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych gości, którzy przybyli na uroczystość: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan Andrzej Dera; Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel; Posłowie do Parlamentu Europejskiego: Pan Czesław Siekierski - Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE oraz Pan Jarosław Kalinowski; Posłowie na Sejm RP na czele z Panem Jarosławem Sachajko – Przewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Panem Janem Krzysztofem Ardanowskim, Wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych II kadencji i Pani Dorota Niedziela, Wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; przedstawiciele samorządowych władz wojewódzkich i lokalnych: Wojewoda Mazowiecki – Pan Zdzisław Sipiera, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – Pani Janina Ewa Orzełowska, Starosta Pruszkowski – Pan Maksym Gołoś, Zastępca Burmistrza Brwinowa – Pan Sławomir Walendowski; Minister Rolnictwa w latach 1990-1991 oraz 2003 Pan Adam Tański; Honorowy Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Józef Waligóra, Prezes Francuskich Izb Rolniczych APCA w Paryżu Pan Guy Vasseur z Prezesami Regionalnych Izb Francuskich, Prezes Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej Pan Milan Semančík, Prezes Litewskich Izb Rolniczych – Pan Andriejus Stanickas wraz z delegacją, przedstawiciele Węgierskiej Izby Rolniczej Pan Béla Kocsy oraz András Laczkó; przedstawiciele rolniczych agencji i agend, instytucji rządowych i instytutów naukowych, Szefowie Rolniczych Związków Branżowych i Zawodowych, sprawcy budowy: Architekt Pan Macieja Hejna, Pan Dariusz Żak właściciel firmy Korporacja Budowlana Darco z Radomia (wykonawcy inwestycji), kierownicy budowy, wykonawcy oraz Pan Waldemar Szleper – Inspektor Nadzoru; sąsiedzi i przyjaciele – Kierownik Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt, Dyrektor Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przedstawiciele Mazowieckiej Izby Rolniczej – członkowie Zarządu i Dyrektorzy Biura, Prezesi, członkowie wojewódzkich izb rolniczych i delegaci do Krajowej Rady Izb Rolniczych; Przewodnicząca Rady Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych wraz z Prezydium Rady oraz przedstawiciele mediów.
Prezes Krajowej rady Izb Rolniczych zaznaczył, że Uroczystość ta nie mogłaby odbyć się bez wsparcia sponsorów i partnerów, którym serdecznie podziękował. Byli to:
- Bayer Sp. z o.o. reprezentowana przez Pana Adama Kopyścia, Kierownika ds. relacji zewnętrznych;
- Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. w Broniszach – największe centrum hurtowej dystrybucji świeżych owoców i warzyw oraz kwiatów i dodatków kwiatowych reprezentowany przez Pana Krzysztofa Karpę, Wiceprezesa Zarządu;
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW reprezentowane przez Panią Ewę Stachurę-Kruszewską, Prezes Zarządu oraz Panią Katarzynę Niegowską Dyrektor Biura Promocji i Organizacji Sprzedaży;
- Bank BGŻ BNP Paribas reprezentowany przez Pana Bartosza Urbaniaka Członka Zarządu oraz Pana Jakuba Kępczyńskiego;
- Grupa Azoty S. A.
- Krajowa Spółka Cukrowa S.A.;
- John Deere Polska Sp. z o.o. reprezentowana przez Pana Piotra Dziamskiego Branch Tactical Marketing Manager;
- Międzynarodowe Centrum Targowo-Wystawowe Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, organizatora Centralnych Targów Rolniczych, reprezentowane przez Pana Tomasza Szypułę, Członka Zarządu;
- Agencja Nieruchomości Rolnych;
- Agencja Rynku Rolnego;
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Kolejnym punktem Jubileuszu było wystąpienie Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pana Ministra Andrzeja Dery, który odczytał list Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości oraz wręczył odznaczenia państwowe, które otrzymali:
Złoty Krzyż Zasługi
- Bronisław Węglewski
Srebrny Krzyż Zasługi
- Adam Iżowski
- Bogdan Zioła
Brązowy Krzyż Zasługi
- Bogdan Fleming
- Jan Kozak
- Grzegorz Leszczyński
- Bogdan Łakomy
- Stanisław Myśliwiec
- Tadeusz Skiba
Po uroczystości odznaczeń państwowych głos zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel, który zwrócił się do działaczy samorządu rolniczego, aby po latach doświadczeń rozważyć ponownie, jaką rolę mają pełnić i na jakich zasadach powinny funkcjonować izby rolnicze, teraz i w przyszłości. W okresie międzywojennym miały one istotny udział w zarządzaniu rolnictwem. Ustawa z 1995 roku sprowadzała je przede wszystkim do roli opiniodawczej. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podziękował za dotychczasową współpracę z Prezesem i Zarządem KRIR, z zarządami izb rolniczych, złożył też jubileuszowe gratulacje i życzenia.
Następnie dokonano odznaczeń samorządu rolniczego „Zasłużony dla samorządu rolniczego”, którego dokonali: Honorowy Prezes KRIR Józef Waligóra, Prezes KRIR II kadencji, obecnie Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Postanowieniami Kapituły Odznaczeń KRIR odznaczeni zostali za zasługi dla samorządu rolniczego na rzecz rolników:
Złotą odznaką KRIR
- Krzysztof Jurgiel
- Roman Jagieliński
- Jarosław Kalinowski
- Artur Balazs
- Czesław Siekierski
- Ryszard Ciźla
- Leszek Grala
- Piotr Walkowski
- Bronisław Węglewski
- Stanisław Bartman
- Robert Nowak
Srebrną odznaką KRIR
- Zenon Bistram
- Ryszard Czaicki
- Herbert Czaja
- Jan Heichel
- Ryszard Kierzek
- Roman Włodarz
- Andrzej Frąckowiak
- Wiesław Kubicki
- Mirosław Borowski
- Julian Sierpiński
- Władysław Szeląg
- Bożena Hankiewicz
- Paweł Wienconek
- Henryk Dankowiakowski
- Jacek Kuczajowski
- Jerzy Kuzański
Brązową odznaką KRIR
- Włodzimierz Okrajek
- Franciszek Kantor
- Paweł Augustyn
- Danuta Lebioda
- Michał Lipiński
- Piotr Burek
- Grzegorz Leszczyński
- Jan Marek Lenczowski
- Andrzej Lis
- Bogusław Włodarczyk
- Gustaw Jędrejek
- Jacek Malicki
- Agnieszka Łodej
- Arkadiusz Bęben
- Jarosław Jelinek
- Grzegorz Wysocki
- Krzysztof Wróblewski
- Karol Bujoczek
- Jolanta Pisarska
- Katarzyna Szczepaniak
Po uroczystości odznaczeń samorządu rolniczego wręczono pamiątkowe deski z okazji 20-lecia reaktywacji samorządu rolniczego, które otrzymali prezesi KRIR wszystkich kadencji oraz prezesi francuskich, słowackich, węgierskich i litewskich izb rolniczych.
Następnie, goście i uczestnicy Jubileuszu obejrzeli film na temat rysu historycznego izb rolniczych, który został przygotowany na uroczystość, po czym głos zabrali goście i uczestnicy Jubileuszu, którzy składali gratulacje i wręczali pamiątkowe listy, wyróżnienia, deski i upominki na ręce Prezesa KRIR. Biuro KRIR przygotowało dla wszystkich uczestników jubileuszowe medale, które zostały wręczone dla upamiętnienia Uroczystości. Przygotowano także uroczysty tort jubileuszowy dla wszystkich gości, a na zakończenie obchodów czas gościom umilał zespół Blues Fellows oraz Ludowy Zespół Artystyczny SGGW-AR „Promni”.
Więcej zdjęć w galerii - zobacz >>>
- Justyna Kostecka
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl