Do 28 stycznia 2022r. w Oddziałach Regionalnych ARiMR można składać wnioski na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego (RHD).
W ramach wsparcia można uzyskać refundację do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż lub ziemniaków, a także przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu płodów rolnych.
O pomoc mogą ubiegać się dwie grupy wnioskodawców.
- Pierwsza to rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych- możliwa kwota wsparcia – 200 tys. zł
- Druga grupa to rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub podejmują działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), jednak nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej- możliwa kwota wsparcia 500 tys. zł.
Wsparcie można otrzymać m.in. na:
- budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej
- zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania.
- inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych do przechowywania produktów żywnościowych.
- zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska,
- zakup specjalistycznych środków transportu, które niezbędne są dla sprawnego przebiegu procesu technologicznego lub magazynowania; służą do przewozu zwierząt przeznaczonych do uboju; wykorzystywane są do sprzedaży produktów rolnych lub przeznaczone są do przewozu produktów rolnych, których transport powinien odbywać się w szczególnych warunkach.
O kolejności przysługiwania pomocy, decydować będzie suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji określonych w przepisach rozporządzenia wykonawczego. Kryteria wyboru premiować będą:
- innowacyjność operacji (5 pkt),
- wiek podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, jeżeli będzie miał nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy (3 pkt),
- inwestycje związane z ochroną środowiska lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu (5 pkt),
- uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości (3 pkt);
- jeżeli operacja dotyczy działalności w zakresie przetwarzania i zbywania przetworzonych produktów rolnych, w ramach rolniczego handlu detalicznego, wskazanych w załącznikach do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. (2 pkt) – podmioty określone w punkcie 2,
- prowadzenie działalności gospodarczej w sektorach przetwórstwa: mleka, mięsa, owoców i warzyw oraz zbóż (2 pkt) – podmioty określone w punkcie 1,
- operacje realizowane na obszarach objętych bezrobociem (maksymalnie 4 pkt).
Zapraszamy do skorzystania z oferty Spółki ROL-WIR, która za pośrednictwem filii w Jarocinie oraz biur powiatowych WIR udziela wsparcia w opracowaniu wniosków.
ROL-WIR Jarocin
ul. Stanisława Moniuszki 14
63-200 Jarocin
Tel. 882 744 185/ 62 747 66 66
e-mail: rolwir.jarocin@wir.org.pl
Więcej na stronie www.arimr.gov.pl
M. Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/