- Dziś na Jasnej Górze bije serce naszego narodu – powiedział minister Krzysztof Jurgiel zwracając się do rolników przybyłych do Częstochowy podziękować za tegoroczne plony.
Fot. Prezydent Andrzej Duda oraz minister Krzysztof Jurgiel podczas Dożynek Jasnogórskich (fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP)
- Wierni tradycji naszych przodków przynosimy do ołtarza chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, chleb który pragniemy dzielić tak aby nikomu w naszym narodzie go nie zabrakło – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister zwrócił uwagę, że ostatnich latach, w imię źle pojętego postępu, polska wieś była niedowartościowana, traktowana po macoszemu, ale teraz jest to zmieniane.
- Po raz pierwszy sprawy rolnictwa, produkcji żywności i rozwoju obszarów wiejskich ujęte zostały jako zadanie o strategicznym znaczeniu dla państwa polskiego – stwierdził minister – dodając, że – rolnictwo musi być jednym z filarów polskiej gospodarki.
Minister Krzysztof Jurgiel zapewnił, że cały rząd konsekwentnie pracuje nad przywracaniem rolnictwu właściwej rangi i godności stawiając za cel zapewnienie suwerenności żywnościowej kraju oraz bezpieczeństwa żywnościowego.
- Taka jest racja stanu i konieczny warunek utrzymania niepodległości – stwierdził minister.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że nieomal z marszu, po objęciu władzy, rozpoczęły się liczne rozmowy i spotkania na forum europejskim w sprawie pomocy w sektorze mięsa i mleka, na których to rynkach sytuacja była najgorsza. W ich efekcie część polskich postulatów zostało spełnionych.
Minister przypomniał, że jednym z najpilniejszych zadań była ochrona polskiej ziemi. To zostało zrobione. Zatrzymany został skokowy wzrost ceny ziemi rolnej i spekulacje w jej obrocie. Jednocześnie podkreślił, że wszelkie gwarancje dotyczące własności i dziedziczenia ziemi są należycie zagwarantowane w ustawie.
Szef resortu poinformował również o pracach resortu zwracając uwagę na wprowadzany Program rozwoju głównych rynków rolnych, starania o pozyskanie nowych rynków zbytu w Azji i Afryce, a także na umacnianie pozycji rolników i dostawców produktów rolnych do wielkich sieci handlowych. Do Sejmu skierowany został projekt ustawy o sprzedaży bezpośredniej. Zamierzeniem rządu jest też wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia upraw i zwierząt. Rząd na uzupełnienie składek rolników przeznaczy prawie 1 mld złotych rocznie, aby wprowadzić ubezpieczenia pakietowe. Dopłata z budżetu państwa będzie wynosiła w każdym przypadku 65%.
Minister Jurgiel powiedział także, że w związku z wirusem ASF wszelkie służby zostały postawione w stan pogotowia, a do Sejmu została skierowana specustawa, która ma zapewnić minimalizację strat rolników i zagospodarować mięso. Zaapelował jednocześnie aby w trosce o swoje i sąsiadów gospodarstwa uczciwie i bezwzględnie przestrzegali zasad bezpieczeństwa.
Dziękując rolnikom z trud i wysiłek włożony w zebranie plonów minister zapewnił, że cała Rada Ministrów jako priorytet traktuje rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, a tak wysoka ranga rolnictwa w całej gospodarce narodowej znajduje odbicie w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju, który wkrótce zostanie przyjęty przez rząd.
- W imieniu Rządu RP oraz premier Beaty Szydło pragnę dziś oddać hołd pracy rolników, ich miłości do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny fundament, na którym opierała się narodowa tożsamość. Pragnę podziękować za ciężką i odpowiedzialną pracę – powiedział minister zwracając się do licznie zgromadzonych na Jasnej Górze rolników kierując jednocześnie specjalne podziękowania do kobiet wiejskich.
- Dziękuję wspaniałym kobietom wiejskim, które dzielą trud gospodarowania, wytwarzania żywności oraz jakże troskliwie dbają o utrzymanie domu i rodziny.-
W uroczystościach Święta Dziękczynienia za plony wziął również udział prezydent RP Andrzej Duda.
- Chciałem Wam podziękować za trud tej codziennej pracy – powiedział Prezydent podczas uroczystości dodając – Chciałem Wam podziękować także za to kim i jacy jesteście, że jesteście tymi, którzy przechowuję przez dziesięciolecia, przez stulecia w swoich rodzinach naszą polską tradycję, że wychowujecie dzieci w naszej wierze katolickiej, że wychowujecie je właśnie w naszej tradycji, w naszej kulturze.-
Prezydent podkreślił role rodzinnego gospodarstwa rolnego, które wymaga stałego wsparcia na różnych płaszczyznach.
- Chciałbym, by to rodzinne gospodarstwo rolne było oczkiem w głowie obecnej polskiej władzy, i polskiego rządu, i parlamentu, a także i mnie, prezydenta RP – stwierdził prezydent Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił również uwagę na ochronę polskiej ziemi rolnej, na pozytywne efekty Programu 500+ oraz na działania związane ze zdobywaniem nowych rynków zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych.
Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii zwrócił uwagę na potrzebę budowania wspólnego dobra i przestrzegał przed niebezpieczeństwami.
- Odczuwany głód ziemi i działania wolnego rynku oraz rosnące tempo konkurencji sprawiają, że niektórzy wręcz popadają w chorobliwą pogoń za ziemią, byle tylko mieć jej coraz więcej, za środkami produkcji, za tym wszystkim, co pozwoli przetrwać w tym szaleńczym wirze rynkowej konkurencji – powiedział Prymas podkreślając, że – Sama praca dominuje wtedy nad relacjami, nad miłością i troską o rodzinę, nad życiem, tym co jest i powinno być na pierwszym miejscu.