Odpowiedź na to pytanie uzyskali doradcy zaangażowani w projekt "Baltic Deal" na warsztatach „Najlepsze praktyki rolnicze ograniczające skażenie wód biogenami”. Warsztaty odbyły się w dniach 12-13.06.2012r. w Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, podczas organizowanych corocznie Dni z Rolnictwem Ekologicznym. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Stefana Pietrzaka z Instytutu Technologiczno Przyrodniczego w Falentach pt. „Bilans składników pokarmowych w gospodarstwach rolnych na przykładzie gospodarstw demonstracyjnych” oraz prezentacja Wiesława Gryna na temat uproszczonej uprawy.
Rolnik ten prowadzi ponad 600 ha gospodarstwo rolne w Rogowie k/ Zamościa. Poprzez wieloletnią praktykę i współpracę z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zachęca innych rolników do stosowania tej metody i propaguje wiedzę o uproszczonej uprawie bezorkowej. Zalet uproszczonej uprawy jest wiele m.in. wymierne korzyści w organizacji pracy w gospodarstwie, przez to niższe nakłady na robociznę i oszczędność czasu, znaczne obniżenie zużycia paliwa, a za tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska.
W części praktycznej przeprowadzono warsztaty w Pokazowym Gospodarstwie Ekologicznym w Chwałowicach, mające na celu zapoznanie doradców z praktykami rolniczymi, które przyczyniają się do ograniczania skażenia wód biogenami. W tym celu w gospodarstwie wyznaczono punkty krytyczne związane z ochroną wód. Szczególną uwagę zwrócono na mycie sprzętu, odprowadzenie ścieków, gromadzenie wód opadowych, zabiegi zapobiegające erozji, przechowywanie i stosowanie nawozów naturalnych. W drugim dniu warsztatów doradcy mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem gospodarstw: Państwa Pysiaków w Zdziechowie (hodowla trzody chlewnej) i Państwa Nowakowskich w Łaziskach (produkcja roślinna). Właściciele tych gospodarstw mimo intensywnej gospodarki rolnej dbają o środowisko i stosując najlepsze praktyki rolnicze przyczyniają się do zmniejszenia skażenia wód biogenami.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/