W dniach 5 i 6 lipca 2012r. w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rewitalizacja systemu glebowego w aspekcie ochrony środowiska”. Konferencję zorganizowano w ramach projektu BIOREWIT „Nowe środki ulepszania gleby do redukcji zanieczyszczeń i rewitalizacji ekosystemu glebowego”. Współorganizatorem było z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.
W konferencji uczestniczyli rolnicy, pracownicy jednostek doradztwa rolniczego, przedstawiciele środowisk naukowych, mediów i innych instytucji.
Pierwszego dnia wykładowcy zaprezentowali wyniki badań prowadzonych w zakresie:
- biotechnologii ekohydrologicznych i rozwiązań systemowych dla zwiększenia bioproduktywności agrocenoz oraz ochrony wód,
- wpływu gospodarki nawozowej na jakość gleb i wód.
- wpływ upraw bezglebowych na środowisko glebowe,
- nowe środki ulepszania gleby do redukcji zanieczyszczeń i rewitalizacji ekosystemu glebowego
- technologie wytwórcze środków ulepszania gleby i podłoży bezglebowych na biodegradalnych odpadowych nośnikach włóknistych.
Głównym celem badań prowadzonych przez Instytut Ogrodnictwa i Zakład Techniki Włókienniczej Instytutu Technologii Eksploatacji PIB w Łodzi jest opracowanie innowacyjnych technologii wytwarzania biodegradowalnych podłoży do upraw szklarniowych na bazie naturalnych organicznych surowców odpadowych z przemysłu drzewnego i włókienniczego, ekoaktywatorów glebowych uzyskanych z produkcji roślinej w szczególności roślin bobowatych oraz wytwarzanie biodegradowalnych włóknin z dodatkiem bogatej w azot materii organicznej. Dotychczasowe wyniki i efekty można było obejrzeć na poletkach demonstracyjnych oraz obiektach szklarniowych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach jak również w PGE w Chwałowicach.
Drugiego dnia uczestnicy konferencji odwiedzili Pokazowe Gospodarstwo Ekologiczne w Chwałowicach. Tu zapoznano ich z prowadzonymi doświadczeniami w produkcji roślinnej i zwierzęcej, zaprezentowano maszyny do prac polowych oraz linię do przemiału zbóż. Z warzywnictwa prowadzone jest doświadczenie we współpracy z IO w Skierniewicach na zastosowanie ściółek biodegradowalnych i ekoaktywatorów nawozowych w uprawie selera korzeniowego odmiany Diamant. W radomskim oddziale CDR uczestnicy zwiedzili także Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa, w którym znajdują się linie do produkcji soków oraz linia przetwórstwa mięsa.
Opr. Magdalena Kibler
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/