JUBILEUSZ 120-LECIA SAMORZĄDU ROLNICZEGO

W dniu 11 stycznia 2016r. w Siemianicach (powiat kępiński, woj. wielkopolskie) odbyła się uroczysta Konferencja rozpoczynająca obchody 120-lecia powołania do życia pierwszej izby rolniczej na ziemiach polskich oraz 20-lecia reaktywacji izb rolniczych.

Jednym ze współorganizatorów Konferencji była Lubuska Izba Rolnicza, którą na uroczystościach, ze sztandarem, reprezentowali: Stanisław Madej – wiceprezes, Czesław Hładki – członek Zarządu i Eugeniusz Rudkiewicz – pracownik biura.

Uroczystości rozpoczęto mszą św. w intencji dr Aleksandra hr. Szembeka w 130 rocznicę urodzin, pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Łukasza Buzuna w kościele w Siemianicach.

Aleksander Hrabia Szembek był pierwszym wielkopolskim ministrem rolnictwa oraz pierwszym polskim prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a Siemianice to jego rodzinna miejscowość. Jest patronem Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Po mszy św. delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Aleksandra hr. Szembeka, który został pochowany w krypcie miejscowego kościoła.

Następnie uczestnicy udali się do Zajazdu Wielkopolskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości – Konferencja, na której przybliżono historię samorządu rolniczego.

Paweł Grzesiak, doktorant Uniwersytetu Opolskiego, w wykładzie pt. „Hrabia Aleksander Szembek – ludowy hrabia” przedstawił dzieje i zasługi rodu Szembeków, a w szczególności działalność polityczną, społeczną i gospodarczą Aleksandra, jego zasługi i zabiegi w walce o ziemie polskie w zaborze pruskim, jego dążenia do uporządkowania stosunków rolnych po wyzwoleniu, po 1918r., do racjonalnego przeprowadzenia reformy rolnej i rozpatrywania problemów agrarnych.

Konferencję uświetnili uczniowie z Gimnazjum w Opatowie którzy przygotowali na tę okoliczność historyczno-patriotyczny program artystyczny.

Spotkanie było również okazją do wręczenia odznaczeń osobom działającym na ziemi kępińskiej na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi: Odznaki Honorowej „Zasłużony dla rolnictwa” oraz Medalionu im. dr Aleksandra Hrabiego Szembeka.

Honorowy prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Józef Waligóra złożył wszystkim serdeczne życzenia.

Wiceprezes Stanisław Madej podziękował za zaproszenie Lubuskiej Izby Rolniczej do wspólnego organizowania Jubileuszu samorządu rolniczego, podkreślił rolę jaką odegrały izby rolnicze w okresie 20-tu lat funkcjonowania, pogratulował Wielkopolskiej Izbie Rolniczej takich przodków, życzył aby obecni działacze odnosili co najmniej takie sukcesy jak Aleksander Hrabia Szembek w działalności na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi oraz poinformował o przygotowaniach do obchodów 20-lecia reaktywacji izb rolniczych w woj. lubuskim.

E.R.

GALERIA:

125ml milk

016 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; wielkopolskiej; rolniczej; szembek; rolnictwa; aleksandra; rolniczego; 20-lecia; jubileusz; lubuska; stanisław; samorządu; samorzĄdu; odbyła; aleksander; pierwszym;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »