„Jesień w Gliśnie”, to cykliczna impreza organizowana na przełomie lata i jesieni przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Lubniewicach, na terenie XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego w Gliśnie.
Celem imprezy jest integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej, kultywowanie tradycji lubuskiej wsi oraz prezentacja dorobku mieszkańców wsi i walorów przyrodniczych naszego województwa.
Podczas „Jesieni w Gliśnie” w niedzielę 21 września, jak co roku, było wiele atrakcji. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń zwiedzający mieli okazję degustować przeróżne potrawy regionalne i lokalne. Można było obejrzeć wystawę żywności wysokiej jakości, rękodzieła, drobnego inwentarza (drób ozdobny, króliki, gołębie, nutrie), dokonać zakupów na stoiskach ogrodniczo-pszczelarskich, skorzystać z usług gastronomicznych.
Doradcy LODR oraz przedstawiciele instytucji z branży rolniczej udzielali fachowych porad.
Na scenie czas umilały śpiewem i muzyką zespoły ludowe: „Nowinianki” z Nowin Wielkich, „Nietoperzanie” z Nietoperka i „Jagienki” z Bogdańca.
W ramach imprezy odbył się konkurs kulinarny „Czas na przaśne kasze”, podczas którego panie z Kół Gospodyń Wiejskich, Sołectw i Stowarzyszeń zaprezentowały dania z kasz podane na przeróżne sposoby.
Najwięcej emocji i wrażeń dostarczył Turniej Wsi pod hasłem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wsi lubuskiej”. W turnieju wzięło udział 7 wsi: Białków – gm. Cybinka powiat słubicki, Dąbrówka Mała – gm. Szczaniec powiat świebodziński, Górecko – gm. Zwierzyn powiat strzelecko-drezdenecki, Kiełpin – gm. Deszczno powiat gorzowski, Sanice – gm. Przewóz powiat żarski, Studzionka – gm. Krzeszyce powiat sulęciński, Świniary – gm. Skwierzyna powiat międzyrzecki.
Drużyny rywalizowały w 9 konkurencjach: sportowych, zręcznościowych, kulinarnych, z wiedzy bhp w gospodarstwie rolnym, rozpoznawania gatunków drzew, scenka z życia wsi „10 lat w UE”. W ramach promocji wsi, w namiotach każda wioska miała za zadanie zaprezentowanie swojego dorobku.
Zwycięstwo w Turnieju wywalczył zespół z Białkowa. Wszystkie drużyny otrzymały puchary oraz cenne nagrody rzeczowe.
Lubuska Izba Rolnicza ufundowała puchar, który wręczył Członek Zarządu Stanisław Madej – za zajęcie II miejsca, dla wsi Studzionka.
Wszystkim gratulujemy, a szczególne gratulacje należą się za mobilizację dla tej małej nadwarciańskiej miejscowości liczącej niespełna 150 mieszkańców.
E.R.
Galeria:
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/