JAK TO Z CHLEBEM BYŁO…

W sobotę 23 lipca 2016 r. w Białkowie koło Cybinki odbyła się już po raz kolejny impreza edukacyjno-integracyjna pn. „Jak to z chlebem było” połączona z V zjazdem byłych mieszkańców Polesia i ich potomków.

Podczas imprezy odbył się pokaz tradycyjnych prac żniwnych. W tym celu uczestnicy przybyli do Białkowa, barwnym korowodem wśród śpiewu udali się na miejsce żniwowania. Pokaz prac rozpoczął się nabożeństwem, poświęceniem i błogosławieństwem żniwiarzy. Następnie kobiety sierpami żęły zboże a mężczyźni chwycili za kosy. Żniwiarze pokazali sposób robienia powróseł, wiązania snopów i ustawiania ich w kopy (mendele). W pole ruszyła również stara snopowiązałka. Całości prac uczestniczyły śpiewy pieśni ludowych i tańce. W trakcie pokazów żniwiarzy i gości częstowano swojskim jadłem, spożywanym podczas żniwowania, oraz  podpiwkiem.

Najważniejszą jednak lekcją było podkreślenie szacunku dla chleba. Kiedyś po ściernisku chodziło się boso, żeby nie deptać butami kłosów. Wejście w butach było to równoznaczne z deptaniem chleba.

Po zakończeniu prac na polu snopy zostały ułożone na wozie drabiniastym i przewiezione na plac przy dworku, gdzie odbył się pokaz młócenia cepem, mielenia ziarna w żarnach oraz wyrabiania ciasta i wypieku chleba w piecu chlebowym. Na koniec odbyła się degustacja chleba.

Przez cały czas trwania imprezy można było zwiedzać muzeum Poleszuków, degustować potraw regionalnych i jadła poleskiego oraz słuchać występów zespołów ludowych.

A.S.
 

 

Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/

125ml milk

DSC 1051 800x530 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; ; chlebem; odbył; odbyła; imprezy; butach; wejście; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »