W dniu 24 października br. miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Lubelskiej Izby Rolniczej z Prezesem Piotrem Burkiem na czele. Delegacja LIR odwiedziła naszą Izbę przy okazji wizyty w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Ze strony WIR w spotkaniu wzięli udział: Prezes Piotr Walkowski, Wiceprezes Bogdan Fleming, Dyrektor Biura Grzegorz Wysocki oraz pracownicy WIR.
W trakcie spotkania rozmawiano między innymi o potrzebie przekazania Izbom rolniczym większych kompetencji, zwłaszcza w stanowieniu prawa dotyczącego sektora rolno-spożywczego. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że cały samorząd rolniczy zgodnie mówi jednym głosem o zwiększeniu swoich kompetencji. Stanowiska poszczególnych izb rolniczych w tej sprawie są takie same. Zdaniem Lubelskiej i Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wraz ze zwiększeniem kompetencji i zadań samorządu rolniczego, powinny także zostać zwiększone środki na działania Izb.
Jednak najwięcej emocji wzbudził temat rozprzestrzeniającego się z coraz większym natężeniem wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Jednoznacznie stwierdzono, że trzeba zlikwidować populację dzika na terenach już zakażonych, a tam gdzie jeszcze wirus nie dotarł, znacznie ograniczyć populację dzików – głównego wektora przenoszenia wirusa. Jak powiedział Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Piotr Burek – w województwie lubelskim ponad 1.300 rolników zrezygnowało z chowu i hodowli trzody chlewnej w związku z zagrożeniem wirusem ASF. Ceny masła poszły w górę, teraz windują ceny jaj. A za jakiś czas – z powodu ograniczania lub likwidacji produkcji – może znacznie wzrosnąć cena wieprzowiny.
„Przyjechaliśmy do Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich do Poznania, aby zasięgnąć języka naukowców w kwestii uprawy innych roślin niż te, które mogą być przeznaczane na paszę dla świń lub konsumpcję. Chcemy po powrocie powiedzieć naszym rolnikom, co mogą uprawiać, jakimi roślinami obsiać pola. Chcemy przekazać im jakąś alternatywę” – powiedział Piotr Burek.
Prezes Piotr Walkowski podzielił opinię przedstawicieli LIR, że obecnie najważniejsze problemy którymi się zajmujemy, to właśnie: problem szkód łowieckich i nadmiernej populacji dzikiej zwierzyny, kwestie nowelizacji ustawy o izbach rolniczych oraz kwestie związane z obrotem ziemią rolną i KOWR-em.
Dyrektorzy biur omówili z kolei kwestie organizacji pracy biur w obu izbach. WIR od lat posiada swoje biura powiatowe, natomiast LIR oprócz Biura Zarządu w Lublinie posiada oddziały zamiejscowe w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
Choć w niektórych kwestiach w trakcie dyskusji dochodziło do sporu, to jednak był to spór merytoryczny, na argumenty. Spotkanie dało też możliwość bliższego poznania się działaczy i pracowników obu Izb. W podsumowaniu spotkania LIR zaprosiła przedstawicieli WIR na rewizytę do Lublina.
WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/