31 marca br. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza z prośbą o przekazanie apelu Wielkopolskiej Izby Rolniczej do władz oraz odpowiednich służb o podjęcie pilnych, stanowczych, ale precyzyjnych działań, mających na celu uniknięcia wystąpienia pryszczycy w Polsce oraz zredukowanie do minimum jej skutków.
Pryszczyca (FMD) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Chorują najczęściej krowy, świnie, kozy i owce. Wirus, który jest wysoce zakaźny dla zwierząt, charakteryzuje się dużą odpornością w środowisku i łatwo szerzy się niezależnie od warunków atmosferycznych. Na tle innych chorób zakaźnych pryszczyca charakteryzuje się dużą zdolnością do transmisji drogą powietrzną – w ten sposób może pokonać do 60 km. Ważne źródła zakażenia to bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem, przenoszenie przez człowieka (np. na odzieży, obuwiu czy kołach pojazdów), skarmianie – zwłaszcza przez trzodę chlewną resztek żywności zawierających mięso. Kraje, w których wystąpi FMD, narażone są na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.
Musimy pamiętać, że Wielkopolska jest regionem o dużej produkcji mleka i bydła mięsnego, które w znacznej mierze trafia na eksport. Ten profil produkcji ma zasadnicze znaczenie dla wielkopolskich rolników i ich przychodów, szczególnie w kontekście słabych gleb, którymi charakteryzuje się nasz region. Wystąpienie pryszczycy w Polsce będzie prawdziwą katastrofą, nie tylko dla rolników i hodowców, ale również dla współpracujących kooperantów oraz całego przetwórstwa i eksportu. Pojawią się także ogromne konsekwencje i straty finansowe, a zwierzęta będą masowo wybijane, co doprowadzi do likwidacji całych stad. Koszty odnowienia produkcji rolniczej są ogromne, a jeżeli rolnicy będą chcieli odnowić produkcję, np. bydła, to niestety, jest już wtedy po gospodarstwie.
Przypominamy, że Wielkopolska Izba Rolnicza, jako pierwsza instytucja w kraju, niezwłocznie po pojawieniu się ogniska pryszczycy na terytorium Niemiec w powiecie Maerkisch-Oderland graniczącym z Polską, wystosowała pismo do Prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do tymczasowego zamknięcia granic dla ruchu zwierząt hodowlanych i produktów odzwierzęcych, jak również wprowadzenia czasowego zakazu importu zwierząt oraz produktów odzwierzęcych. W tym samym dniu wysłaliśmy apel w tej sprawie z prośbą o poparcie naszego wniosku do Agaty Sobczyk – wojewody wielkopolskiej, oraz Marka Woźniaka – marszałka województwa wielkopolskiego. Ponadto 24 stycznia br. Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała spotkanie dotyczące sytuacji oraz działań w związku z wystąpieniem w dniu 10 stycznia br. pryszczycy (FMD) na terytorium Niemiec w powiecie Maerkisch-Oderland graniczącym z Polską – relacja z tego spotkania dostępna tutaj Przygotowaliśmy również specjalny apel, którego treść mogą Państwo znaleźć tutaj
W najbliższym czasie Wielkopolska Izba Rolnicza, wspólnie z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii, zorganizuje spotkania informacyjne dla rolników – o szczegółach tej akcji poinformujemy Państwa niebawem.
W ostatnich dniach odbywają się posiedzenia sztabu kryzysowego, koordynującego działania prewencyjne MRiRW, związane z zagrożeniem wystąpienia wirusa pryszczycy na terytorium RP. Szczegółowe relacje z każdego takiego spotkania dostępne są na stronie Ministerstwa.
W związku z powyższymi informacjami Wielkopolska Izba Rolnicza w swoim piśmie apeluje o:
- przywrócenie paszportów w obrocie bydłem,
- ścisłą kontrolę granicy, w tym nawet najmniejszych przejść granicznych, szczególnie ze Słowacją,
- utrzymywanie mat dezynfekcyjnych na przejściach granicznych,
- zwiększenie ilości laboratoriów akredytowanych do badań w kierunku pryszczycy,
- włączenie do pomocy służbom weterynaryjnym innych służb,
- zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków dezynfekcyjnych po preferencyjnych cenach,
- zabezpieczenie środków finansowych dla służb weterynaryjnych w celu zakupu odpowiedniej ilości środków chemicznych do bezkrwawego uśmiercania bydła,
- zabezpieczenie środków transportu do przewozu uśmierconego bydła do zakładów utylizacyjnych,
- zapewnienie wystarczającej przepustowości w zakładach przy wzmożonej akcji utylizacyjnej,
- zabezpieczenie odpowiedniej ilości środków finansowych na odszkodowania dla rolników,
- przeprowadzenie przez służby weterynaryjne, razem z izbami rolniczymi, spotkań informacyjnych dla rolników w zakresie bioasekuracji w produkcji bydła,
- przygotowanie kampanii informacyjnej w telewizji i mediach społecznościowych dla społeczeństwa i turystów w celu ograniczenia ich pobytu na terenach wiejskich z dużą produkcją zwierzęcą i zwracanie szczególnej uwagi podczas pobytów w krajach, gdzie pryszczyca już wystąpiła.
- przygotowanie ewentualnych procedur wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego, jeśli sytuacja nadal będzie się pogarszała,
- podjęcie długofalowych działań, mających na celu wzmocnienie finansowe i kadrowe państwowych służb weterynaryjnych, w kontekście coraz częstszego pojawiania się różnych chorób, między innymi w wyniku zmian klimatycznych.
Opracowanie:
Grzegorz Wysocki
Andrzej Przepióra
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/