W dniu dzisiejszym, po roku przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu – Alma Mater m.in. wielu wielkopolskich i krajowych rolników, ogrodników, zootechników i leśników. Z uwagi na obecne obostrzenia, uroczystość odbyła się w nieco okrojonej formie i z mniejszym udziałem uczestników, ale za to była transmitowana on-line. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentował Dyrektor Biura Grzegorz Wysocki, absolwent tej Uczelni, natomiast Izba była wymieniona wśród instytucji oficjalnie reprezentowanych na uroczystości.
Otwarcia uroczystości dokonał JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz. Na początku uczestnicy obejrzeli film promocyjny pt. „Przyszłość dzieje się na UPP” i hasło to wielokrotnie przewijało się w dalszej części spotkania. W swoim przemówieniu inauguracyjnym JM Rektor przybliżył działalność i dokonania Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jest to uczelnia ze 100-letnia tradycją akademickich studiów rolniczo-leśnych oraz 70-letnią funkcjonowania jako autonomiczna jednostka, po wyodrębnieniu w 1951 roku Wyższej Szkoły Rolniczej z Uniwersytetu Poznańskiego. Obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest jedną z najbardziej znaczących uczelni przyrodniczych w kraju. Kształci co roku ok. 8 tys. studentów, na 25 kierunkach studiów, zatrudnia prawie 800 nauczycieli akademickich, w tym ponad 135 profesorów, mając do dyspozycji nowoczesną bazę materialną oraz szerokie grono wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej.
Kształcenie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbywa się na trzech poziomach, począwszy od studiów licencjackich/inżynierskich, poprzez magisterskie uzupełniające bądź jednolite magisterskie (kierunek Weterynaria), kończąc na studiach doktoranckich. W uczelni istnieje 6 wydziałów, które oferują szeroką gamę atrakcyjnych kierunków studiów. w tym m.in. o profilu praktycznym oraz interdyscyplinarne. Są to: Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, Wydział Leśny i Technologii Drewna, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, Wydział Ekonomiczny.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dysponuje nowoczesną bazą naukowo-dydaktyczną, w której prowadzone są różnorodne, nowatorskie badania oraz odbywają się zajęcia, warsztaty, laboratoria dla studentów. Dzięki doskonałemu i unikalnemu wyposażeniu wielu jednostek w aparaturę nowoczesnej generacji możliwe jest prowadzenie projektów we współpracy z otoczeniem krajowym, jak i zagranicznym, a proponowana oferta usługowa i badawcza może być realizowana na wielu płaszczyznach. Czas pandemii był wyzwaniem organizacyjnym dla uczelni, ale nie doprowadził do jej paraliżu. Był to okres wdrażania nowych rozwiązań organizacyjno-technicznych oraz wprowadzania innowacji. W efekcie studiowanie było dalej kontynuowane, a ilość publikacji nawet nieznacznie wzrosła.
W roku akademickim 2021-2022 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu kształcić będzie ok. 8.000 studentów, w tym 2.600 na pierwszym roku. Największym zainteresowaniem cieszyła się weterynaria, gdzie o jedno miejsce ubiegało się aż 13 kandydatów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się także takie kierunki, jak: dietetyka, leśnictwo, ekonomia i biotechnologia. Z roku na rok wzrasta zainteresowanie ze strony studentów zagranicznych. W tym roku na UPP będzie studiowało 350 obcokrajowców z 35 państw. Studia doktoranckie na UPP prowadzi obecnie 75 doktorantów, w tym 17 obcokrajowców.
Immatrykulacja, czyli przyjęcie w poczet studentów uczelni nowych studentów na pierwszy rok studiów było kulminacyjnym punktem uroczystości. JM Rektor symbolicznie mianował 6 studentów, reprezentujących 6 wydziałów uczelni oraz studenta zagranicznego z Włoch.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego była także okazją do wyróżnienia młodych naukowców. Otrzymali oni listy gratulacyjne dla Wybitnych Młodych Naukowców oraz stypendia Ministra Edukacji i Nauki w kwocie 5.390 zł miesięcznie, które będą wypłacane przez 3 lata. Wśród wyróżnionych 217 najlepszych młodych polskich naukowców, znalazło się 4 pracowników UPP: Anna Ilek, Natalia Sowińska, Barbara Stefańska i Łukasz Dylewski.
Ostatnim punktem uroczystości był wykład inauguracyjny prof. UPP dr hab. Radosława Mirskiego pt. „Konstrukcje drewniane – przeszłość czy nowoczesność?”. Pan profesor przybliżył historię zastosowania drewna w budownictwie i architekturze oraz jego właściwości: dobra izolacja, odnawialność, niski ślad węglowy oraz trwałość i wytrzymałość wynikające z naturalnych cech drewna. Wydział Leśny i Technologii Drewna może pochwalić się dobrą bazą dydaktyczną i zapleczem naukowo-badawczym. Ponadto wśród najbardziej wpływowych naukowców na świecie (kryterium cytowalności ich publikacji w naukowej literaturze) znajdują się: prof. dr hab. inż. Jerzy Smardzewski z Katedry Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP oraz prof. dr hab. Andrzej Jagodziński z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu.
Tradycyjne radosne odśpiewanie „Gaudeamus igitur” zakończyło uroczystość inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Opracowanie: Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/