Spotkanie inaugurujące XIII edycję Wielkopolskich Forów Rolniczych odbyło się we Wtórku 15 stycznia br. Organizatorami tegorocznego spotkania była Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Ostrowie Wielkopolskim wspólnie z Zarządem i Biurem Wojewódzkim WIR, Starostą Ostrowskim Pawłem Rajskim oraz Wójtem Gminy Ostrów Wielkopolski Piotrem Kuroszczykiem.
Organizowane corocznie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą Fora Rolnicze mają na celu stworzenie płaszczyzny do wymiany informacji i dyskusji na bieżące tematy dotyczące rolnictwa, stąd obecność na spotkaniach rolników i producentów rolnych oraz przedstawicieli służb, instytucji i organizacji działających na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Łącznie w Forum Rolniczym Powiatu Ostrowskiego wzięło udział blisko 100 osób.
Spotkanie prowadził Prezes WIR Piotr Walkowski, który pokrótce przedstawił najważniejsze działania podejmowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, w tym Radę Powiatową WIR w Ostrowie Wielkopolskim.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Dariusz Hyhs omówił działania podejmowane po potwierdzeniu wystąpienia ogniska wirusa ptasiej grypy na terenie powiatu ostrowskiego. Ognisko choroby zlokalizowane było w zagłębiu produkcji drobiarskiej. Służby wytyczyły obszar zapowietrzony - okręg o promieniu 3 km od ogniska choroby i obszar zagrożony - co najmniej 10 km od ogniska ptasiej grypy. Podczas spotkania Lekarz Weterynarii poinformował o dalszych działaniach służb, które mają zabezpieczyć sąsiednie obiekty hodowlane przed przeniesieniem się wirusa. Aby wygasić chorobę podejmuje się działania mające na celu sprzedaż drobiu z hodowli na terenie naszego powiatu oraz opóźnienie wstawień. Wirus ptasiej grypy powoduje ogromne starty u hodowców w związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii podjął decyzję o wykupie drobiu z obszaru zagrożonego ptasią grypą. Działania służb nie zastąpią jednak rozwagi hodowców, którzy bezwzględnie powinni przestrzegać zasad bioasekuracji. Bioasekuracja niezbędna jest również w przypadku hodowców trzody chlewnej. W związku z pojawieniem się w Wielkopolsce przypadku wirusa ASF u dzików. dr Hyhs zaapelował do hodowców o jeszcze pilniejsze podjęcie działań zabezpieczających gospodarstwa przed wniknięciem choroby. Co warto podkreślić zarówno wirus ASF i jak i wirus ptasiej grypy nie są szkodliwe dla człowieka.
W imieniu hodowców drobiu głos zabrał Roman Kupijaj Prezes Wielkopolskiego Zrzeszenia Hodowców i Producentów Drobiu, który podziękował Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii za sprawne i skuteczne działania oraz poinformował, że w imieniu Związku zwróci się do ustawodawców o przyjęcie rozwiązań, które będą wspierać hodowców w przypadku kiedy zmuszeni są stawić czoła chorobom zakaźnym zwierząt w swoich gospodarstwach. Jako przykład rozwiania problemu wskazał na wprowadzenie odpowiednich ubezpieczeń.
Prezes WIR Piotr Walkowski podziękował Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii za szybkie i zdecydowane działania w zakresie zwalczania ogniska ptasiej grypy na fermie w Topoli Osiedle i podejmowane działania prewencyjne. Podziękował również samorządowcom Gminy Przygodzice z panem Wójtem Krzysztofem Rasiakiem i Radnym Narcyzem Perzem na czele, Głównemu Lekarzowi Weterynarii Bogdanowi Konopce oraz Wojewodzie Wielkopolskiemu Łukaszowi Mikołajczykowi za nadzór nad zwalczaniem ogniska.
Następnie głos zabrała pani Marta Deleszyńska Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego ARIMR w Poznaniu, która zachęciła rolników do zapoznania się z aplikacją opracowaną przez ARiMR. Aplikacja, która przedstawiona zostanie podczas styczniowych Targów Polagra Premiery w Poznaniu, będzie narzędziem wykorzystywanym do kontaktu Agencji z rolnikiem.
Szczegółowe działania podejmowane przez ARMIR przedstawiła pani Anna Dułaj z Biura Powiatowego ARiMR w Ostrowie Wielkopolskim. Od 15 marca 2020 roku rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. Roczne stawki pomocy wyniosą od 24 zł na tucznika do 595 zł na krowę mleczną. Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika, 50 proc. kosztów w przypadku pozostałych rolników). Wnioski o przyznanie pomocy można składać do 28 stycznia 2020 r. Wnioski o przyznanie płatności w roku bieżącym będą składane elektronicznie w terminie od 15 marca do 15 maja. Nie ma jeszcze decyzji, co do możliwości składania oświadczenia potwierdzającego brak zmian w stosunku do roku poprzedniego. Wnioski o przyznanie dopłaty do zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego będą przyjmowane od 25 maja do 25 czerwca. W tej chwili nie ma jeszcze ogłoszonych stawek płatności do materiału siewnego za poprzedni rok, od momentu ogłoszenia stawek ARiMR ma 60 dni na wydawanie decyzji. Od 3 października do 29 listopada 2019 roku BP ARiMR przyjęło 3511 wniosków suszowych. Na obecną chwilę wydanych zostało 877 decyzji przyznających pomoc suszową w ramach formuły pomocy publicznej oraz 216 z pomocy de minimis. Pozostałe wnioski suszowe będą procedowane po uruchomieniu środków finansowych w 2020 roku. Do 31 stycznia 2020 r. Koła Gospodyń Wiejskich mają czas na rozliczenie przyznanej w roku ubiegłym pomocy poprzez przedłożenie sprawozdania z wydatkowania środków. Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2019 roku dokonywały zmian w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich zobowiązane są do złożenia spisu rocznego członków KGW do 28 lutego 2020r. według stanu na dzień 31 grudnia 2019r. Na zakończenie swojego wystąpienia pani Anna Dunaj zachęciła rolników do zapoznania się z nowymi funkcjami portalu IRZplus.
Karol Frąszczak Delegat Rady Powiatowej WIR zwrócił uwagę na brak spójnych informacji w sprawie składania wniosków o pomoc suszową w Biurze Powiatowym ARIMR. W pierwszym okresie naboru w ostrowskim biurze nie przyjmowano wniosków, do których nie były załączone protokoły podpisane przez Wojewodę. W późniejszym okresie można było składać wnioski bez załączonych protokołów z możliwością ich późniejszego uzupełnienia. Informacja ta nie została jednak nigdzie oficjalnie potwierdzona ani ogłoszona, tym samym nie wszyscy rolnicy mieli tego świadomość. Prezes WIR odnosząc się do tej wypowiedzi poinformował uczestników spotkania o zastrzeżeniach samorządu rolniczego co do funkcjonowania Wojewódzkiej Komisji ds. oceny skutków suszy. Z informacji otrzymanych w ubiegłym tygodniu wynika, że jeszcze ponad 100 rolników z Gminy Nowe Skalmierzyce nie otrzymało zweryfikowanych protokołów suszowych.
Pani Beata Zając z Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim przybliżyła uczestnikom spotkania zagadnienia dotyczące mikrorachunku podatkowego. Od 1 stycznia br. podatek PIT, CIT i VAT podatnicy zobowiązani są wpłacać na indywidualny rachunek, który należy wygenerować za pośrednictwem portalu podatki.gov.pl lub odebrać w dowolnym urzędzie skarbowym. Osoba fizyczna rachunek wygeneruje na podstawie nr pesel, osoby prowadzące działalność na podstawie nr NIP.
Reprezentujący Krajowy Ośrodek Rolnictwa Odział w Pardalinie pan Przemysław Majchrzak zwrócił się do dzierżawców gruntów z zasobów Skarbu Państwa z przypomnieniem o konieczności złożenia wniosku o przedłużenie dzierżawy na trzy miesiące przed zakończeniem umowy. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje odebraniem dzierżawy. Wniosek o przedłużenie można złożyć już na rok przed terminem wygaśnięcia umowy.
Barbara Trzęsowska z Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Ostrowie Wielkopolskim poinformowała uczestników forum, że od 14 grudnia 2019 r. weszło w życie nowe prawo w zakresie zdrowia roślin, które m.in. zaktualizowało wzór wniosku o wpis i aktualizację wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych. Do 15 marca jest czas na zaktualizowanie danych dotyczących wszystkich producentów, w tym celu niezbędny jest kontakt z oddziałami WIORiN. Warto zauważyć, że rok 2020 ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin.
Partnerami forów rolniczych są również banki, które posiadają oferty skierowane do producentów rolnych. Paweł Waraczyński z PNB Paribas oraz Marek Nowacki z BS Raszków zwrócili uwagę, że wystąpienie w gospodarstwach chorób takich jak ptasia grypa, może wpłynąć destrukcyjnie na kondycję finansową gospodarstwa rolnego. W sytuacji, kiedy taka sytuacja ma miejsce należy skontaktować się z bankiem, celem omówienia sytuacji finansowej i dostosowania rozwiązań korzystnych dla klienta.
Na zakończenie Forum pan Janusz Grzesiek reprezentujący Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim omówił współpracę samorządu z Kołami Gospodyń Wiejskich, której efektem jest „Księga smaków powiatu ostrowskiego”. Niespełna 300 stronnicowa publikacja to przewodnik po kulinarnych smakołykach powiatu ostrowskiego autorstwa pań z Kół Gospodyń Wiejskich.
Podsumowując spotkanie Prezes Piotr Walkowski przekazał uczestnikom spotkania informacje dotyczące składania wniosków do NFOŚiGW o sfinansowanie utylizacji foli rolniczej. W skali województwa wnioski złożyło 121 gmin. W powiecie ostrowskim wnioski zostały złożone przez wszystkie gminy poza Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski. Na decyzję z Funduszu o przyznaniu środków będzie trzeba jeszcze poczekać. Prezes przypominał także, że rolnicy posiadający powyżej 75 ha gruntów zobowiązani są uzyskać stosowny wpis do Rejestru-BDO, natomiast podmioty, które zostały już zarejestrowane, powinny aktywować konta (zalogować się do Rejestru-BDO). Niedopełnienie ustawowego obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru-BDO oraz brak aktywacji konta, może spowodować poważne ograniczenia w prowadzeniu działalności w zakresie gospodarowania odpadami.
Efektem spotkania jest wypracowanie wniosków o skrócenie okresu zakazu stosowania nawozów azotowych oraz zmianę definicji wiosennych przymrozków, określoną w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, poprzez zmianę daty, od której można zakładać wystąpienie przymrozków. Wnioski te są zasadne z uwagi na panujące od kilku lat w naszym kraju warunki klimatyczne, które przyspieszają proces wegetacji roślin.
Forum Rolnicze było także okazją do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami instytucji działających w obszarze rolnictwa oraz zaprezentowania swojej oferty przez banki i instytucje współpracujące z rolnikami. W ramach forum swoją ofertę prezentowali: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, KRUS, ARiMR, PIP, BNP Paribas, Zespół Szkół Ponadpodstawowych CKU w Przygodzicach, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim oraz firmy:
- Deveris Polska - firma oferuje innowacyjne produkty żywieniowe pozyskiwane z surowców pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim na wykorzystaniu krwi drobiowej jako podstawy do uzyskania funkcjonalnych rozwiązań do żywienia zwierząt domowych i gospodarskich.
- Firma Ecolab – lider w zakresie technologii i usług związanych z wodą, higieną i energią oraz usług w zakresie ochrony ludzkiego zdrowia i kluczowych zasobów naturalnych.
- Nissan Polody – autoryzowany dealer Nissana, posiadający specjalną ofertę dla rolników.
Organizacja Forum Rolniczego nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania partnerów. Wielkopolska Izba Rolnicza dziękuje za wsparcie w przygotowaniu spotkania następującym podmiotom:
- SPÓŁCE ROLWIR,
- Samorządowi Powiatu Ostrowskiego,
- Gminie Ostrów Wielkopolski,
- Firmie AMI Mikstat,
- Grupie Producentów Chrobry,
- Romanowi Rzeszowskiemu,
- Janowi Chlaście,
- Sołtysowi Wtórku Ryszardowi Ryfie wraz z Radą Sołecką,
- PNB Paribas,
- Bankowi Spółdzielczemu Raszków,
- Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych TUW,
- Nissan Polody,
- Spółdzielczemu Związkowi Grup Producentów Rolnych LAZUR.
Katarzyna Strzyż
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/