W dniu 4 lipca br. w auli Zespołu Szkół Przyrodniczych na poznańskim Golęcinie obradowało IV Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VII kadencji. Przewodniczącym obrad został Jerzy Kostrzewa – Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wlkp. Sekretarzem obrad Walnego Zgromadzenia została Anna Majer – Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Wągrowcu.
W pierwszej części spotkania Delegaci zapoznali się z informacją o sposobie realizacji wniosków przyjętych przez III Walne Zgromadzenie WIR VII kadencji w dniu 25 kwietnia 2024 roku. oraz ze sprawozdaniem z pracy Zarządu WIR w okresie od 1 kwietnia do 10 czerwca 2024 r. Zarząd WIR, jako kolegialny organ wykonawczy, w ww. okresie koncentrował się m.in.: na przekazaniu postulatów protestujących rolników Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wicewojewodzie Wielkopolskiemu, udziale w Zespole Wicewojewody, którego celem jest praktyczne wdrożenie postulatów rolniczych na poziomie Wielkopolski, nad postulowaniem i lobbowaniem o powrót do znanej WPR i podjęcie głębokiej dyskusji na jej przyszłością, szczególnie w kontekście potencjalnej akcesji Ukrainy do UE, skierowaniu do kandydatów na europarlamentarzystów ankiety w zakresie ich stosunku do Zielonego Ładu, rolnictwa i przyszłości WPR, czy też podjęciem kampanii bilbordowej i medialnej skierowanej do społeczeństwa w kwestii wagi bezpieczeństwa żywnościowego oraz wspierania krajowej produkcji i konsumpcji polskiej żywności.
W kolejnym punkcie zgromadzeni Delegaci zapoznali się z najważniejszymi działaniami Krajowej Rady Izb Rolniczych. Następnie Walne Zgromadzenie uzupełniło skład komisji statutowej. W miejsce zmarłego Pana Lecha Mikołajczaka powołano Pana Krzysztofa Urbaniaka – nowo wybranego delegata na WZ WIR z Rady Powiatowej w Kościanie. IV Walne Zgromadzenie WIR VII kadencji przyjęło także dwa stanowiska:
- z okazji 20-lecia członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej,
- w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i postulatów rolniczych.
Ponadto IV Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VII kadencji przyjęło do realizacji kilkanaście wniosków zgłoszonych przez Rady Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej, do dalszej realizacji przez Zarząd i Biuro Izby. Wśród przyjętych wniosków znalazły się m.in.:
- Rada Powiatowa WIR w Rawiczu zwraca się z wnioskiem o interwencję u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uruchomienia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kolejnej edycji programu „Usuwanie folii rolniczych i odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.
- Rada Powiatowa WIR w Czarnkowie wnioskuje o stworzenie ogólnopolskiej bazy danych dotyczącej rejestracji i monitorowania pomocy publicznej, z załączonymi dokumentami i decyzjami. Proponujemy przebudowę aplikacji SRPP w sposób, który uczyni ją bardziej użyteczną dla rolników, umożliwiając łatwy dostęp do wszystkich decyzji oraz dokumentów.
- Rada Powiatowa WIR w Wolsztynie zwraca się z wnioskiem o interwencję związaną z problemem żerowania na polach czy stawach dzikiego ptactwa będącego pod ochroną.
- Rada Powiatowa WIR w Jarocinie zwraca się z wnioskiem w sprawie znowelizowania ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa poprzez zmianę art. 3 pkt 2. Do wpłat na Fundusz są obowiązane podmioty skupujące, będące podatnikami podatku od towarów i usług, o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm. 3), poprzez dodanie zdania z wyłączeniem Grup/Spółdzielni Producentów Rolnych wpisanych do ewidencji producentów prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Opracowanie:
Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/