Najlepsi światowi szefowie kuchni, z bagażem nowych, kulinarnych doświadczeń i inspiracji, opuścili wczoraj Suwalszczyznę. Podczas kilkudniowego pobytu w Polsce mogli spróbować naszych tradycyjnych produktów, wpisanych przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych czy do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności oraz skosztować specjałów polskiej, tradycyjnej kuchni.
Projekt COOK IT RAW, czyli w wolnym tłumaczeniu „Gotowanie u źródeł”, został zorganizowany już po raz piąty. Po Danii, gdzie zrodził się pomysł, Włoszech, Laponii i Japonii, wybrano Polskę. Gości powitał podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk. Wiceminister rolnictwa podkreślił, że to szczególne wyróżnienie dla naszego kraju i wyjątkowa okazja do promocji polskich produktów. Tadeusz Nalewajk zwrócił uwagę, że specyfika polskiego rolnictwa i naturalne metody produkcji, gwarantujące smak i jakość, idealnie wpisują się w założenia projektu COOK IT RAW, polegające na sięganiu po naturalne, nieprzetworzone produkty, pochodzące prosto z natury lub bezpośrednio z gospodarstw rolnych.
Organizatorów i uczestników COOK IT RAW zachwyciły między innymi małosolne ogórki, ruskie i mięsne pierogi, bigos, różnego rodzaju zupy, a także słodkości takie jak: miód, sękacz czy rogale świętomarcińskie. W Jacznie podczas spotkania z lokalnymi producentami furorę zrobił, specjalnie na tę okazję przygotowany, kindziuk. Jednym z punktów spotkania była prezentacja filmu dokumentującego proces jego tworzenia. Goście mieli także okazję podglądać jak powstaje sękacz i tradycyjny polski chleb na zakwasie, pieczony w chlebowym piecu. Nie zabrakło również wędzonych ryb złowionych w okolicznych jeziorach oraz serów i jogurtów wytwarzanych w lokalnych gospodarstwach.
Trzy dni spotkań z rolnikami i producentami, liczne dyskusje z przedstawicielami lokalnej społeczności, degustacja specjałów regionalnej kuchni, zbieranie grzybów i innych darów lasu, ziół, a także wizyty w gospodarstwach i zakupy prosto od wytwarzających je rolników. Wszystko to zaowocowało stworzeniem dwunastu wspaniałych dań – inspirowanych polską kuchnią i smakami Suwalszczyzny. Był sękacz z grzybami, pierożki ze szczupakiem, nietypowy żurek z owocami runa leśnego oraz potrawy z dziczyzny, warzyw i produktów mlecznych z okolicznych gospodarstw.
Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy – szefowie kuchni oraz towarzyszący im zagraniczni dziennikarze – byli oczarowani różnorodnością smaków i gościnnością oraz polskim krajobrazem. Wszyscy zgodnie przyznali, że smak polskich produktów jest w stanie zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta. Rene Redzepi – uhonorowany dwoma gwiazdkami Michelin’a kucharz podkreślił, że jakości produktów wytwarzanych w małych suwalskich gospodarstwach nie powstydziłaby się najlepsza restauracja. Przyszłość rolnictwa widzi on właśnie w takich rodzinnych gospodarstwach. Rolnictwo oparte na tradycyjnym gospodarowaniu i sięganie do natury, to jego zdaniem recepta na globalne problemy żywnościowe.
Alessandro Porcelli – współorganizator COOK IT RAW, podkreślił, że wizyta w Polsce przeszła najśmielsze oczekiwania. Stwierdził, że była to jedna z najbardziej niesamowitych kulinarnych wypraw, w jakich uczestniczył. Po raz pierwszy w program projektu włączono spotkania z producentami i lokalną społecznością. Jego zdaniem ta interakcja była bardzo cenna w poszukiwaniu przez szefów kuchni inspiracji do tworzenia kulinarnych arcydzieł na bazie polskiej tradycji.
Wszyscy szefowie kuchni, goszczący na Suwalszczyźnie, zapewnili, że będą sięgać po polskie smaki w swoich restauracjach, rozsianych po całym świecie.
Galeria zdjęć:
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/