PRODUCENT: Polski
Jednostka miary:: szt.
Opis nasion na poplon ścierniskowy:
Gorczyca żółta jest wartościową rośliną uprawianą po zbiorze plonu głównego jako poplon ścierniskowy, który można wykorzystać na zielonkę dla zwierząt lub przyorany jako zielony nawóz. Gorczyca charakteryzuje się m. in. szybkimi wschodami i dużymi przyrostami zielonej masy.
Zieloną masę można wykorzystać już po okresie od 50 do 70 dni od zasiewu przy niskich nakładach poniesionych do jej wyprodukowania.
Dobrze rozwinięta gorczyca zaorana jako zielony nawóz może zastąpić około 20 ton obornika.
Gorczyca uprawiana jako poplon po zbożach dostarcza glebie substancje organiczne, ale co istotne – pełni również bardzo ważną funkcję jako roślina fitosanitarna. Zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia wielu niebezpiecznych chorób i szkodników, które stanowią zagrożenie dla zbóż.
Dlaczego warto siać poplon?
Sianie poplonu to doskonały sposób na poprawienie jakości gleby. Dzięki sianiu określonych gatunków roślin można wzbogacić glebę w wartości odżywcze, bez konieczności używania nawozów sztucznych. To metoda znana od stuleci i mimo rozwoju technologii nie odeszła w niepamięć. Wręcz przeciwnie, wraca do łask nie tylko u rolników, ale również wśród osób uprawiających przydomowe ogrody. Cenią ją także zwolennicy bycia eko, bo wykorzystanie innych roślin do nawożenia to z pewnością metoda w stu procentach ekologiczna.
Jakie nasiona na poplon warto wybrać?
Wybierając nasiona na poplon warto zastanowić się, jaką rolę mają one do spełnienia. Czy ich celem jest jedynie wzbogacenie gleby o cenne składniki odżywcze, czy może również ochrona uprawianych na danym terenie roślin przed określonymi chorobami. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się typowa mieszanka na poplon, zawierająca takie rośliny jak facelia, wyka, groch czy lucerna, która świetnie wzbogaca glebę w azot.
W drugim przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć rośliny przed chorobami, warto wybrać nasiona na poplon z roślin fitosanitarnych. Jedną z nich jest gorczyca, która zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób podstawy źdźbła. Jest to więc doskonały poplon na polach służących do uprawy zbóż. Nie na darmo roślina ta bywa nazywana rośliną na poplon ścierniskowy, bo to właśnie na tych polach powinna być wykorzystywana. Choć może być ona siana również na terenach uprawy buraka, bo pomaga usunąć mątwika, czyli głównego buraczanego szkodnika.
Główne zalety nasion na poplon ścierniskowy:
- chroni przed erozją wodną i powietrzną
- dostarcza glebie substancje organiczne, poprawia żywność
- jest przerywnikiem w monokulturze zbóż zmniejszając kompensacje chorób i szkodników
- zmniejsza straty wody spowodowane parowaniem
- ogranicza zachwaszczanie
Opakowanie: 25 kg.
Wydajność: 20-25 kg/hektar.
Komentowane
1 Dość eko-terroru!
Aktualności
2 Nowy członek zarządu w Janowie Podlaskim
Aktualności
3 Czekała na pieniądze za byki
Hodowla i Rybołóstwo
4 Prezes Fundacji Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA Szczepan Wójcik o wyzywaniach Wspólnej Polityki Rolnej
Aktualności
5 Zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce? Ucierpią ludzie i gospodarka
Hodowla i Rybołóstwo