Galę Agrobiznesu poprzedziły spotkania wybitnych praktyków z obszaru rolnictwa i agrobiznesu oraz kreatorów polityki rolnej ze studentami i kadrą naukową sześciu wydziałów uczelni, czyli IX Konfrontacje "Drogi do AgroSukcesu”. Organizatorem spotkań było Stowarzyszenie AgroBiznesKlub, redakcja „AGRO – Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych” oraz SGGW.
W IX Konfrontacjach „Drogi do AgroSukcesu” na poszczególnych wydziałach udział wzięli eksperci:
Wydział Ekonomiczny gościł posła na Sejm RP dr. Czesława Siekierskiego, przez cztery kadencje eurodeputowanego, a w ostatniej kadencji przewodniczącego Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego. Spotkanie poprowadził Leon Wawreniuk, redaktor naczelny „AGRO – Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych”.
Gośćmi Wydziału Rolnictwa i Biologii byli: Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz dr Aleksandra Hadzik, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Spotkanie poprowadził Wojciech Petera, redaktor naczelny portalu PolskaWieś24.pl.
Na Wydział Ogrodnictwa i Biotechnologii zawitało rodzinne trio: Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy, wybitni sadownicy z Białej Rawskiej (woj. Łódzkie). Spotkanie poprowadził dr Janusz Gołos, Przewodniczy Rady Stowarzyszenia AgroBiznesKlub.
Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt gościł Leszka Galembę, wybitnego producenta trzody chlewnej w cyklu zamkniętym w miejscowości Kiełczew Smużny Czwarty (woj. wielkopolskie), a także jego syna Gilberta, wspólnie gospodarującego z ojcem, absolwenta tegoż wydziału.
Wspólnym gościem Wydziału Technologii Żywności oraz Wydziału Żywienia Człowieka był Lech Krukowski, zdobywca tytułu Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2012, twórca i właściciel firmy Victoria Cymes w Wałczu (woj. zachodniopomorskie), specjalizującej się w produkcji wysokiej jakości syropów zagęszczonych, świeżych soków, napojów, wody i musztardy. Victoria Cymes jako pierwsza firma w Polsce wdrożyła produkcję soków tłoczonych na zimno i utrwalanych metodą HPP. Spotkanie poprowadził Jerzy Byra, redaktor naczelny magazynu „Prestiż – Relacje Gospodarcze”.
Uroczyste podsumowanie IX Konfrontacji „Drogi do AgroSukcesu”, którego gospodarzem był prof. dr hab. Wiesław Bielawski – Rektor SGGW, odbyło się w Pałacu Rektorskim. W spotkaniu uczestniczył również prof. dr hab. Kazimierz Tomala – Prorektor ds. Dydaktyki.
Podczas Gali Agrobiznesu, która jak co roku odbyła się w Auli Kryształowej SGGW, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczył szyszaki i szable oficerskie laureatom konkursu Agroprzedsiębiorca RP, honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” oraz nagrody uczestnikom rankingu AgroKlasa ODR, czyli redakcjom miesięczników wydawanych przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski wręczył listy z podziękowaniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wkład w organizację Dożynek Prezydenckich w Spale.
Profesor Wiesław Bielawski – Rektor SGGW, otworzył galę mówiąc: „Każda edycja tego ważnego wydarzenia to wielkie święto przedstawicieli szeroko rozumianego rolnictwa. I doskonała okazja, by nauka spotkała się z praktyką – z korzyścią dla każdej ze stron […]. Spotkania z Państwem są doskonałą okazją do zapoznania się z Waszymi doświadczeniami, wysłuchania opinii na temat nowych rozwiązań i technologii oraz ich zastosowania w codziennej pracy. A istotne wskazówki oraz praktyczne porady to dla naszych studentów, którzy mają okazję zapoznać się z Państwa osiągnięciami, z pewnością cenne zawodowe doświadczenie […]. Wiemy już, że tylko nowoczesne i dobrze wyposażone gospodarstwa mogą być konkurencyjne na unijnym rynku. Z roku na rok rośnie również świadomość, jak istotne jest wdrażanie do gospodarki innowacyjnych rozwiązań z różnych obszarów naukowych. I tu ogromną rolę odgrywa Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Nasi naukowcy prowadzą liczne projekty badawcze i naukowo-wdrożeniowe, których założeniem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Wyniki tych prac badawczych znajdują coraz szersze zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki.”
W uroczystości uczestniczyło wielu pracowników naukowych uczelni na czele z władzami SGGW.
Źródło Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie http://www.sggw.pl