Przed kolejnym, chyba już ostatnim naborem wniosków w ramach działania „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” (PROW 2007-2013), ukazał się na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt zmian do rozporządzenia określającego zasady i tryb przyznawania pomocy w tym działaniu.
Projekt ten, jeśli zostanie podpisany w proponowanym kształcie stwarza ogromne szanse na wsparcie działalności przetwórczej prowadzonej przez grupy producenckie. To kolejny powrót w prowadzeniu naboru wniosków do udzielenia pierwszeństwa w uzyskaniu wsparcia przez „grupy” (producentów rolnych oraz wstępnie uznane i organizacje producentów działające na rynku owoców i warzyw). Analizując aktualny stan zorganizowania naszych producentów należy uznać, że to bardzo trafny i celowy kierunek zmian umożliwiający rozwój naszego rolnictwa. Korzyści odniosą zarówno same „grupy”, które z prowadzonej działalności przetwórczej uzyskają dodatkowe dochody jak również ich członkowie dostarczający surowce do prowadzonej działalności przetwórczej. Pozwoli to również „grupom” na poszerzenie oferty produktów co wzmocni znacząco ich pozycję na rynku. Dodatkowa korzyść dla producentów – członków grup to bardziej stabilna, opłacalna i ukierunkowana na rozwój produkcja rolnicza związana z prowadzonym przetwórstwem.
Słusznym uzasadnieniem potwierdzającym celowość dokonanych zmian to fakt, iż „grupy”, które z racji przygotowywania i sprzedaży produktów świeżych dysponują znaczącymi ilościami surowców, mogą je wykorzystać w działalności przetwórczej (obecnie muszą je dostarczać do zakładów przetwórczych).
Projekt zmian w tym rozporządzeniu wprowadza również wiele nowych rozwiązań i innowacji, które powinniśmy poznać i przygotować się do tego, aby złożony wniosek miał większe szanse na uzyskanie planowanego wsparcia.
Główne propozycje zmian:
- Uchylenie zapisu dotyczącego naboru wniosków do wysokości limitu 120% dostępnych środków w danym roku. O kolejności przyznania pomocy dla poprawnie złożonych wniosków decydować będzie ilość uzyskanych punktów.
- Proponowana punktacja uwzględnia następujące kryteria:
- w kosztach kwalifikowanych największy odsetek stanowią koszty wprowadzenia nowych produktów, procesów lub technologii (10 pkt.), koszty związane z poprawą ochrony środowiska (5 pkt.),
- zaplanowanie kosztów związanych z wdrażaniem systemów zarządzania jakością (2 pkt.)
- dla podmiotów posiadających status mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo (5 pkt),
- bezrobocie w powiecie, na którym jest zlokalizowana operacja – maksymalnie 5 pkt. - Dokumentami, które uzasadnią racjonalność ponoszonych kosztów operacji będą, w stosunku do prac budowlanych – kosztorysy inwestorskie, dla kupowanych maszyn i urządzeń – przeprowadzone postępowanie ofertowe (minimum 3 oferty).
- W ocenie zdolności wnioskodawcy do realizacji i osiągnięcia celów operacji – będzie uwzględniana aktualna sytuacja finansowa oraz możliwość sfinansowania planowanych inwestycji.
- Wnioski będziemy składać w oddziałach regionalnych ARiMR osobiście lub przez upoważnioną osobę oraz dodatkowo (nowość) za pośrednictwem przesyłki pocztowej operatora publicznego.
- Określono również niezbędny zakres informacji podanych we wniosku i załącznikach aby wniosek mógł podlegać ocenie.
- Określono również, iż w ciągu 40 dni od terminu zakończenia naboru wniosków zostanie podana do publicznej wiadomości lista ustalająca kolejność przysługiwania pomocy. Natomiast rozpatrzenie wniosku i przyznanie pomocy powinno nastąpić w terminie 4 miesięcy od ogłoszenia powyższej listy.
- Skrócenie okresu czasu na przedłużenie terminów związanych z uzupełnieniami wniosków o pomoc z 6 miesięcy do 30 dni, mające usprawnić proces oceny wniosków.
W związku z powyższym prosimy o bieżące śledzenie ukazujących się zmian w rozporządzeniu, które powinno się ukazać w najbliższym czasie. Warto to poznać, gdyż o przygotowaniu i pozytywnym zakończeniu realizacji inwestycji decydują w dużej mierze również szczegóły.